Co powinniśmy wiedzieć o fajerwerkach

niedziela, 31.12.2017 08:00 463 0

Gdy zbliża się noc sylwestrowa wzrasta podaż i popyt na środki pirotechniczne. Policjanci wzorem lat ubiegłych już od kilku dni prowadzą działania kontrolne ukierunkowane na przestrzeganie przez handlowców obowiązujących przepisów w zakresie obrotu materiałami i wyrobami pirotechnicznymi. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na osoby, które sprzedają fajerwerki nieletnim.

WYROBY PIROTECHNICZNE WYŁACZONE SPOD KONCESJONOWANIA MOGĄ BYĆ SPRZEDAWANE WYŁĄCZNIE OSOBOM DOROSŁYM. SPRZEDAŻ TAKICH WYROBÓW OSOBOM NIEPEŁNOLETNIM STANOWI PRZESTĘPSTWO. 

Z taką sytuacją zetknęli się policjanci w Trzebnicy. Funkcjonariusze w trakcie kontroli parku ujawnili na placu zabaw grupę pięciu nieletnich osób, która odpalała głośne petardy. Ustalono dokładne miejsce, gdzie młodzi ludzie zakupili środki pirotechniczne. Następnie policjanci zatrzymali sprzedawczynię ze wskazanego sklepu, która przyznała się do tego, że sprzedała petardy nieletnim. W tej sytuacji na szczęście nikomu nic się nie stało. Młodzi ludzie zostali przekazani opiekunom. Funkcjonariusze poprosili o wzmożenie nad dziećmi kontroli rodzicielskiej w okresie noworocznym, gdyż nieumiejętne obchodzenie się z petardami może doprowadzić tragedii.

Zgodnie z przepisami osoba, która sprzedaje wyroby pirotechniczne wyłączone spod koncesjonowania może odpowiadać przed sądem za co grozi jej kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności nawet do lat 2.

 

PAMIĘTAJMY
Nieumiejętne i nieodpowiedzialne używanie tego typu wyrobów przez osoby dorosłe, a w szczególności osoby, będące pod wpływem alkoholu niesie za sobą również niebezpieczeństwo spowodowania nieszczęśliwego wypadku. Dlatego należy pamiętać, aby materiałami pirotechnicznymi nie bawiły się dzieci, jak i osoby dorosłe, będące pod wpływem alkoholu. Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze należy przestrzegać instrukcji użycia. Nigdy nie wolno używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub sprowadzić pożar.

W tym okresie szczególną uwagę policjanci zwracają na osoby, które sprzedają fajerwerki nieletnim, ale również zwrócą uwagę na przestrzeganie innych przepisów:

• Z ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi - art. 37: Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, a na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przypomnijmy, że dystrybucja materiałów pirotechnicznych obwarowana jest też innymi przepisami prawa. Działalność gospodarcza w zakresie obrotu materiałami pirotechnicznymi, wyłączonymi spod koncesjonowania może być prowadzona na podstawie "Wpisu do rejestru przedsiębiorstw" lub w przypadku osób fizycznych - wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzenie tego typu działalności handlowej bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem.

• Z kodeksu wykroczeń - art. 60, par. 1: Kto prowadzi działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej /…/ podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny. Obrót wyrobami pirotechnicznymi może być prowadzony wyłącznie w pomieszczeniach sklepowych, zapleczach oraz pomieszczeniach magazynowych, pod warunkiem, spełnienia przez nie określonych wymagań. Tym samym wykluczona jest możliwość prowadzenia obrotu wyrobami pirotechnicznymi np. z samochodów lub na targowiskach. Prowadzenie obrotu w/w wyrobami wbrew tym warunkom może pociągać za sobą określone sankcje karne.

• Z kodeksu wykroczeń - art. 83, par. 1: Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany. W drastycznych przypadkach mogą zostać wyczerpane znamiona przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

• Z kodeksu karnego - art.164 par.1: Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać: pożaru, eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwo palnych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)