Chcą zmiany świdnickiego herbu

poniedziałek, 9.5.2016 10:44 3882 3

Obecny herb Świdnicy obowiązuje od 1999 roku kiedy to uchwałą rady miasta zatwierdzono jego wygląd. Teraz ma się zmienić, bo jak się okazuje zgodnie z sugestiami Komisji Heraldycznej należy wprowadzić kilka poprawek.

Symbolika herbu miasta nawiązuje do czasów najdawniejszych i ma wyraźne przesłanie. Gryf znajdujący się na tarczy herbowej w srebrnym polu symbolizuje dzielność rycerską. Dzik jest znakiem odwagi i męskości, natomiast korona jest symbolem władzy i zwycięstwa. Projekt obecnie obowiązującego herbu miasta został opracowany przez Centrum Heraldyki w Warszawie.

Autorem nowej wersji jest grafik Urzędu Miejskiego, który wykonał to w ramach swojej pracy.

Po lewej obecny herb, po prawej już po zmianie

- Herb na materiałach promocyjnych wymieniać będziemy sukcesywnie. Do zmiany na pewno będą herby, które dziś eksponowane są w miejscach publicznych. Ale to zaledwie kilka. Koszty więc minimalne - komentuje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

- W grudniu ubiegłego roku radny Mariusz Barcicki złożył interpelację w sprawie opracowania nowego herbu miasta Świdnicy, zgodnie z uwagami jakie zgłosiła Komisja Heraldyczna działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prezydent miasta podjęła więc działania na rzecz jego nowego graficznego opracowania. Przedmiotem korekty herbu są korony, rysunek dzika oraz postać gryfa. W chwili obecnej nowy projekt po akceptacji prezydent, został przedłożony do Komisji Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy, w celu uzyskania opinii tejże komisji. Następnie zostanie on wysłany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej , kolejnym etapem będzie przygotowanie uchwały na sesję Rady Miejskiej, w sprawie zatwierdzenia zmiany herbu Gminy Miasto Świdnica - komentuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka urzędu.

***

Czteropolowy herb Świdnicy został ustalony przez Radę Miejską w dniu 28 stycznia 1999 r. (uchwała Rady Miejskiej nr V/37/99). Nawiązuje do tradycyjnego historycznego herbu miasta sprzed 1966 r. (przez 33 lata, od 1966 do 1999 r. obowiązywał jednopolowy herb Świdnicy przedstawiający czerwonego gryfa skrzydlatego). Na tarczy czwórdzielnej w krzyż, w czarnych polach - pierwszym i czwartym - znajduje się złota korona, w drugim polu srebrnym czerwony gryf, a w trzecim srebrnym polu czarny dzik.

Gryf jest symbolem dzielności rycerskiej, dzik - odwagi, a korona - władzy suwerena, symbolem zwycięstwa i odwagi. Zgodnie z przyjętymi powszechnie zasadami heraldyki właściwym herbem miasta może być tylko ten herb, który był używany najdłużej. W przypadku miasta Świdnicy jest nim herb czteropolowy, nawiązujący do starego herbu księstwa świdnickiego, nadany miastu w 1452 r. przez króla czeskiego Władysława Pogrobowca.

Dokument herbowy, określając postać i barwy nowego herbu miasta, stawiał do wyboru dwojaką strukturę heraldyczną: albo dwie obok siebie występujące tarcze herbowe z dawnymi motywami: gryfem na jednej i dzikiem na drugiej, nakryte wspólną koroną, albo jedną tylko w krzyż prosty dzieloną na cztery pola tarczę z wyobrażeniami: korony w polach I i IV, gryfa w polu II oraz dzika w polu III. Obydwie postacie herbu odtworzone zostały graficznie na pergaminie listu herbowego w barwnych wzorach.

W 1452 r. rada miejska poleciła sporządzić pieczęć z nowym herbem, stosując pierwszy z dwóch podanych w dokumencie układów godła, to jest: dwie nachylone ku sobie tarcze z postaciami dzika wspiętego po stronie prawej oraz gryfa w podobnej pozycji po lewej zawieszone na ogniwach łańcucha spływającego spod pięciolistnej, wieńczącej obydwie tarcze korony. Wyryte w polu pieczęci cyfry: 1452, określały czas jej powstania, upamiętniając jednocześnie datę nadania miastu przywileju herbowego.

Rok 1501 jest rokiem otwierającym nową fazę w rozwoju herbu miasta Świdnicy. Sporządzono wówczas pieczęć, która odtwarza herb miasta w nowej strukturze obrazowej, zgodnej z zaleceniami dyplomu herbowego, to jest: tarcza w krzyż prosty dzielona na cztery pola z wyobrażeniami dawnych motywów: gryfa w polu II, dzika w polu III oraz królewskiej korony w dwóch pozostałych polach - była to pełna postać herbu Świdnicy, symbolizując wysuniętym na pierwsze miejsce nowym motywem z roku 1452 - koroną, powtórzoną w dwóch polach tarczy - zwierzchnią władzę królewską nad miastem, a układem całości i jej strukturą heraldyczną, przypominając herb księstwa świdnickiego, zarazem godło starostwa krajowego.

Herb czteropolowy obowiązywał do 1966 r. Uchwałą Nr IX/38/66 Miejskiej Rady Narodowej w Świdnicy z dnia 19 kwietnia 1966 r. w sprawie zatwierdzenia zmiany herbu miasta Świdnicy wprowadzono herb miasta Świdnicy przedstawiający czerwonego gryfa skrzydlatego, wspiętego w prawo, w polu srebrnym (białym), który używany był do roku 1999.

Projekt obecnie obowiązującego herbu miasta został opracowany przez Centrum Heraldyki w Warszawie.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

liloj piątek, 13.05.2016 10:19
Następni nawiedzeni. Kiedy to się skończy.Czy Polak na prawdę musi...
dsw wtorek, 10.05.2016 21:09
Majty sobie potrzep
CAD expert wtorek, 10.05.2016 13:03
Mógłbym takie projekty trzepać seriami :) ale zmiana :D