komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 28 września 2020

Waclawa, Tymona

5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM | rusza przegląd doświadczeń VR

piątek, 8.11.2019 14:44 , komentarze: 0 , odsłony: 916
kategorie artykułu:

Od dziś w Galerii Fotografii będziecie mogli przenieść się do zupełnie innego świata. Wszystko za sprawą przeglądu Czasoprzestrzenie VR w ramach tegorocznego SPEKTRUM.

Zapisy na pokaz prowadzone są przez formularz zamieszczony na stronie internetowej Festiwalu oraz w samej Galerii Fotografii. Podróż do świata wirtualnej rzeczywistości można odbyć od piątku, 8 listopada, do poniedziałku 11 listopada, szczegóły podane są na www Festiwalu SPEKTRUM. Widzowie wybierać mogą spośród pięciu bloków krótkich metraży wyselekcjonowanych spośród najlepszych doświadczeń ostatnich lat z całego świata. Na szczególną uwagę zasługuje jedyny polski tytuł na liście – „Szepty” w reżyserii Jacka Nagłowskiego (programera Czasoprzestrzeni) i Patryka Jordanowicza, który premierowo pokazany został na tegorocznym Biennale w Wenecji. Więcej o projekcie i jego produkcji opowie sam reżyser (Jacek Nagłowski) podczas niedzielnego panelu dyskusyjnego zorganizowanego wokół VR.

Akcja filmu rozgrywa się na pograniczu polsko–białoruskim, tam gdzie Wschód styka się z Zachodem, przyroda jest dzika i tajemnicza. Życie i śmierć nie oznaczają tu tylko trwania i zaniku jakichś biologicznych procesów, ale posiadają pozaracjonalną, nieprzeniknioną, niewerbalizowalną siłę strukturyzującą całą rzeczywistość. Tutaj właśnie żyją szeptuchy. Uzdrawiają, korzystając z tradycji Wschodu: mocy słowa, gestu, obrazu. „Szepty” to eksperyment VR, który zanurzając odbiorcę w świat ekstremalnej natury, pogańskich rytuałów i prawosławnej religijności daje możliwość doświadczenia stanu umysłu związanego z uprawianymi od setek lat praktykami. Projekt konkurował z takimi projektami jak: Ways to school reż. Zohar Kfir, This is for you reż. Mercedes Arturo czy My room, reż. Uta Arning.

Jacek Nagłowski i Patryk Jordanowicz dotychczas współpracowali m. in. przy produkcji filmów: Gugara, Katatonia. Jacek Nagłowski to łódzki reżyser i producent takich filmów jak Deer Boy, W cieniu (Centrala), natomiast Patryk Jordanowicz to autor zdjęć do takich filmów jak: Na bank się uda, Medium czy Córka.

5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM odbywa się w terminie 5-11 listopada 2019r. Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica, a współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wasze komentarze

piątek, 25.9.2020 09:10
1
piątek, 25.9.2020 08:33
czwartek, 24.9.2020 12:35
czwartek, 24.9.2020 11:58
środa, 23.9.2020 13:27
środa, 23.9.2020 08:44
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica