[FOTO] Zakończyła się "Bridge conference" w Krzyżowej

wtorek, 4.7.2023 22:39 4074

1.lipca zakończyło się spotkanie środowisk naukowego i gospodarczego Niemiec i Polski. Celem 3-dniowej konferencji "Bridge Conference" w Krzyżowej było przedstawienie osiągnięć naukowych obu krajów rozwiązujących kluczowe wyzwania jakie stoją przed naszymi społeczeństwami oraz możliwości wdrożenia ich w przemyśle. Spotkanie, w którym udział wzięło ponad 70 prelegentów z Polski i Niemiec było doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów i podejmowania wspólnych inicjatyw.

 

 

 Wydarzenie wpisuje się w cele Ministerstwa Edukacji i Nauki, promując interdyscyplinarną i międzynarodową współpracę w obrębie najnowocześniejszych badań technologicznych. Tematami spotkania były: transformacja energetyczna i gospodarka obiegu zamkniętego, mikro i nanoelektronika, ochrona zdrowia i żywność oraz technologie w bezpieczeństwie publicznym.

SZCZEGÓŁY TUTAJ - https://bridgeconference.eu/pl/prelegenci/

- W Krzyżowej, miejscu historycznym nie tylko dla pojednania polsko-niemieckiego, ale także dla transformacji gospodarczej Dolnego Śląska, rozmawialiśmy wielokrotnie o cywilizacyjnych wyzwaniach stojących przed naszym regionem. – mówi inicjator konferencji, Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki – Chcemy rozwijać kluczową dla nas współpracę naukowców z Polski i Niemiec, włączając w kolejne projekty także małe przedsiębiorstwa przedsiębiorcami i międzynarodowe korporacje. Chcemy, aby ścieżka od pomysłu naukowców do wdrożenia rozwiązania w biznesie była jak najkrótsza, co umożliwi konkurowanie ze światowymi liderami w Europie, Azji i Ameryce.

- Jestem przekonany, że to wydarzenie posłuży inicjowaniu nowych partnerstw na rzecz innowacji i stanie się ważnym impulsem dla szybszego rozwoju Polski i Niemiec. Wyzwania, z którymi się dzisiaj mierzymy, takie jak pandemia i wojna na Ukrainie, zmieniają nasz region, Europę i cały świat. Rola naukowców w formułowaniu odpowiedzi na te wyzwania jest wyjątkowo ważna. To świat nauki, poprzez opracowanie testów i skutecznych szczepionek, stał się filarem wyjścia z pandemii. Przez wiele lat, jeszcze przed wojną na Ukrainie, mówiliśmy o energetyce, wyzwaniach klimatycznych oraz coraz większej potrzebie cyfryzacji. Zdajemy sobie też sprawę, że odbudowa Ukrainy to nasza wspólna europejska odpowiedzialność, ale zarazem szansa na budowę wspólnego dobrobytu i bezpieczeństwa. Musimy opracować konkretne programy aby skutecznie rywalizować o środki europejskie, żeby każdy mieszaniec regionu znalazł dla siebie przestrzeń do rozwoju i realizacji marzeń. Jak mądrze inwestować wspólne pieniądze? Wystarczy spojrzeć na projekty, które już odnoszą sukcesy. Polska i Niemcy współtworzą CERN - miejsce, gdzie naukowcy badają historię wszechświata. Są członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej, realizując eksperymenty w przestrzeni kosmicznej. Budują superkomputery, laboratoria fizyczne i biotechnologiczne. Każdy projekt jest okazją do wypracowania dobrych praktyk i uczenia od siebie nawzajem. Wierzę, że dzięki współpracy będziemy mogli sięgać po rozwiązania najlepsze z możliwych.