komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 12 grudnia 2019

Dagmary, Aleksandra

[FOTO, WIDEO] Upamiętnili historię strzegomskiego obozu pracy

poniedziałek, 25.11.2019 14:56 , komentarze: 0 , odsłony: 1480
kategorie artykułu:

25 listopada w obecności władz miasta, przedstawicieli konsulatu Izraela, IPN-u, Związku Gmin Wyznania Żydowskiego, byłych więźniarek obozu (Lea Gleitman oraz Sonia Abiri), parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli duchowieństwa oraz zaproszonych gości, przy ulicy Wałbrzyskiej w Strzegomiu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary niemieckiego reżimu nazistowskiego w Grabach. Wydarzeniu towarzyszył X Wrocławski Pułk Dowodzenia oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Przypomnijmy. W latach 1943-45 na terenie dzielnicy Graby w Strzegomiu istniał dziewczęcy obóz pracy dla Żydówek polskiego pochodzenia z Górnego Śląska (głównie w wieku 12-18 lat), które - będąc tanią siłą roboczą dla III Rzeszy - pracowały ponad swoje siły przy przetwarzaniu lnu. Niejednokrotnie płaciły najwyższą cenę. Były obóz pracy znajdował się przy obecnej ul. Milenijnej 6 w Strzegomiu i funkcjonował jako FAL (Frauen-Arbeitslager). Był filią obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Do dnia dzisiejszego istnieją przyziemia jednego z sześciu baraków, w których jednocześnie przebywało ok. 500 więźniarek. Zachował się również fragment betonowej posadzki i fundamenty bramy wjazdowej. W sumie przez strzegomski obóz przewinęło się kilka tysięcy kobiet. Pracę więźniarek - często bardzo rygorystycznie - nadzorowały młode esesmanki, które mieszkały na Grabach. - Dziewczyny pracowały po 12 godzin dziennie przy obróbce lnu, który był przywożony do Strzegomia. Były bite za każdą niesubordynację i brak dyscypliny – mówi Krzysztof Kaszub. W lutym 1945 r. zapadła decyzja o zamknięciu obozu na Grabach i ewakuacji młodych kobiet, które - poprzez Czechy - drogą kolejową i pieszo - miały dotrzeć do kolejnego obozu, tym razem do niemieckiego KL Bergen-Belsen (przy granicy niemiecko-holenderskiej). 

- Ostatnio dotarłem do kolejnych, zupełnie nowych faktów związanych z funkcjonowaniem obozu na terenie Grabiny. Okazuje się, że wśród dziewcząt, które pracowały dla III Rzeszy - oprócz Żydówek polskiego pochodzenia - były także Żydówki pochodzenia węgierskiego i holenderskiego. O tych ostatnich dowiedziałem się z książki pt. "Een hemel zonder Vogel" (tłum. z jęz. holenderskiego "Niebo bez ptaków"). W 1945 r. doszło do ewakuacji więźniarek, które przeszły do kolejnego obozu - tym razem do KL Bergen-Belsen, przy granicy niemiecko-holenderskiej. Wcześniej mieliśmy informacje, że z obozu wyszło 500 młodych kobiet, teraz już wiadomo z dokumentów, że było ich 2000. 500 dziewcząt dotarło ostatecznie do tego niemieckiego obozu, zaś 1500 zmarło w czasie tzw. "Marszu śmierci". Sam obóz KL Bergen-Belsen przeżyło 89 więźniarek - podkreśla Krzysztof Kaszub.

W tym miejscu warto wspomnieć, że Instytutowi Pamięci Narodowej we Wrocławiu udało się dotrzeć do zdjęć lotniczych Strzegomia, pozyskanych z archiwum w Waszyngtonie, pokazujących Strzegom w maju 1944 r. Na podstawie fotografii można wiele powiedzieć o lokalizacji obozu. 

Po odsłonięciu monumentu, złożeniu kwiatów, zebrani uczestniczyli w spotkaniu ze świadkami tej tragicznej historii, które odbyło się w Strzegomskim Centrum Kultury. Całość zakończył pokaz filmu przygotowanego przez IPN "To była cały czas noc".

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 9 godz temu
7
środa, 11.12.2019 09:25
8
poniedziałek, 9.12.2019 11:35
wtorek, 10.12.2019 15:00
3
poniedziałek, 9.12.2019 12:52
11
poniedziałek, 9.12.2019 11:17
4
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SKUP AUT
SKUP AUT
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki