komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 23 września 2019

Tekli, Boguslawa

[FOTO, WIDEO] Rolnicy podziękowali za plony w Pszennie

niedziela, 25.8.2019 16:17 , komentarze: 5 , odsłony: 3600
kategorie artykułu:

Uroczystą mszą świętą dożynkową na boisku w Pszennie, rolnicy, sadownicy ogrodnicy, pszczelarze, władze gminy Świdnica wraz mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi dziękowali za tegoroczne plony. Wyrazem wdzięczności były pachnące bochny chleba i wieńce dożynkowe przyniesione przez 33 delegacje sołeckie z gminy Świdnica. Gwiazdą dożynek będzie zespół Brathanki.

Gmina Świdnica ma szczególne powody do uroczystego dziękczynienia za płody ziemi. To największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim. I chociaż nie zawsze zdarzają się obfite zbiory, to jednak starannie pielęgnowana tradycja i umiejętność wspólnego świętowania dożynek ma znaczący wpływ na umacnianie i kształtowanie lokalnych społeczności. Dla wszystkich uczestników dożynek w Pszennie przygotowane były przez sołectwa gminy Świdnica stoiska ze specjałami i lokalnymi produktami, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

- Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 14,5 tys. ha to grunty orne. Święto plonów pokazuje nam jak trudna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Z dumą mogę powiedzieć, że mamy gospodarstwa bardzo nowoczesne, które z powodzeniem sięgają po środki unijne, które służą modernizacji. Rolnicy potrafią osiągać też wysokie plony, choć ostatnie dwa lata były bardzo trudne – podkreślała wójt Teresa Mazurek.

Starostami tegorocznych dożynek byli Anna Huzar i  Dariusz Szczepanik.

Tradycyjnie już podczas święta plonów w gminie Świdnica wręczone zostały odznaczenia: Zasłużony dla Rolnictwa, które otrzymali: ZBIGNIEW WYSOCKI, EDWARD MOZOL, BOGUSŁAW LIS, ZDZISŁAW ŁĘKAWA, ANDRZEJ MIŁKOWSKI, KAZIMIERZ JANIK, STANISŁAW FARAŃSKI.

W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkursy i wręczono  nagrody w kat. na: „Najładniejszy gminny wieniec dożynkowy”, „Stragan dożynkowy”. Zorganizowano także Świdnicki Łokieć.

„Najpiękniejszy stragan dożynkowy”

  • I miejsce sołectwo Bystrzyca Górna
  • II miejsce sołectwo Witoszów Dolny
  • III miejsce Komorów

„Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” 

  • I miejsce sołectwo Bystrzyca Dolna
  • II miejsce sołectwo Pszenno
  • III miejsce sołectwo Sulisławice

W głosowaniu na wieniec publiczności najwięcej głosów zostało oddanych na wieniec sołectwa Grodziszcze.

W części artystycznej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wystąpiły zespoły „Ale Babki”, Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”oraz Mażoretki z Pszenna.

Gwiazdą tegorocznych dożynek jest zespół Brathanki.

 

Wasze komentarze

Czyli susza w polu i straty z nią związane, to...
poniedziałek, 26.08.2019 14:41 autor: bizon
Dziadki rządzą
niedziela, 25.08.2019 18:17 autor:
Tereska i same dziadki hop hop
niedziela, 25.08.2019 17:54 autor:
sobota, 21.9.2019 11:19
7
czwartek, 19.9.2019 13:23
5
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra