[FOTO, WIDEO] Festiwal Góry Literatury ze świdnickim akcentem

niedziela, 18.7.2021 17:36 2280 1

Kilkadziesiąt wydarzeń, z których część odbywa się w najróżniejszych zakątkach kotliny kłodzkiej, ale i regionu wałbrzyskiego, zaplanowano w ramach rozpoczętego w piątek 16 lipca Festiwalu Góry Literatury, zainaugurowanego w 2015 roku przez noblistkę Olgę Tokarczuk.

Jednym z ciekawszych wydarzeń była niedzielna rozmowa dziennikarki i autorki książki "Reset" Karoliny Korwin-Piotrkowskiej z zaproszonymi gośćmi. Malownicze wzgórze zlokalizowane we Włodowicach (gm. Nowa Ruda) stanowiło doskonałe tło do spotkania z Jankiem Świtałą (ratownikiem medycznym), prof. Agnieszką Dobrzyń, świdniczaninem prof. Marcinem Drągiem oraz pisarką i aktywistką Sylwią Chutnik. Punktem przewodnim rozmowy był temat pandemii koronawirusa.

- Przeraziliśmy się dopiero drugą falą, wcześniej nikt nie wierzył w koronawirusa. Mamy zaszczepionych pełnymi dawkami ok.40% Polaków, ciężko jest namówić kolejnych, więc szykujemy się do kolejnej fali. Ona jest nieunikniona. Przez ostatni rok w moim życiu nie zmieniło się za wiele, oprócz tego, że mam trzy razy więcej pracy. Otrzymuje też listy, zazwyczaj niezbyt miłe. Czytam w nich, że morduje ludzi i ja stoję za wypuszczeniem wirusa. Kompletna bzdura - mówił prof. Marcin Drąg. Przypomnijmy, że naukowiec pracujący na co dzień na Politechnice Wrocławskiej wraz z zespołem polskich i zagranicznych badaczy rozszyfrowali strukturę jednego z enzymów SARS-CoV-2 i znaleźli substancję, która hamuje całkowicie jego działanie. To punkt wyjścia do stworzenia leku, który powstrzyma namnażanie wirusa odpowiedzialnego za COVID-19 w ludzkim organizmie. Marcin Drąg nieodpłatnie udostępnił też wyniki swoich badań, czym naraził się na ostracyzm m.in. środowiska naukowego w Polsce, ponieważ ich zdaniem, powinien to opatentować i zarobić na wynikach pieniądze.

- Nie zarobiłem na tym ani złotówki. Chciałem po prostu, by te wyniki posłużyły do stworzenia szczepionki i leku- to był nasz jedyny cel. Na badania te nie dostałem też grantu, użyłem więc środków, które pozostały po innym badaniu. Warto po raz kolejny powtórzyć, że prace nad mRN-a trwają od wielu lat, czyli nieprawdą jest, że szczepionka powstała z dnia na dzień - podkreśla Marcin Drąg.- Tym, którzy są przeciwni szczepionce pragnę przypomnieć epidemię ospy prawdziwej, która tylko w XX w. zabiła 500 mln ludzi. 

Szczególną rolę w pandemii odgrywali ratownicy medyczni. To oni mierzyli się wraz z lekarzami i pielęgniarkami z kolejnymi falami zachorowań na Covid19. Niektórzy, jak Janek Świtała, codzienną pracę opisywali na kanałach społecznościowych. 

- Wszyscy medycy zapłacili wysoką cenę za pandemię. Wielu z nich musi leczyć się psychiatrycznie. Mój dobry kolega dostał zespołu stresu pourazowego na widok maski do snurkowania. Bo nie wiem czy wiecie, ale my te maski musieliśmy przerabiać dla ochrony własnej oraz dla pacjentów, do tlenoterapii. One nie chroniły nas z automatu przed czymkolwiek. Trzeba było bowiem znaleźć kogoś z drukarką 3D, żeby móc drukować przejściówki do filtrów (...). Po tym wszystkim właśnie zrezygnowałem z pracy, chcę wyjechać za granicę - opowiadał Janek Świtała.

- To kto nas będzie ratować? - zapytała Korwin-Piotrowska.

- Nie mam pojęcia. Na 13 absolwentów we Wrocławiu, żaden nie chce zatrudnić się w ochronie zdrowia w Polsce. W naszym kraju ratownik zarabia niecałe 2800 brutto, choć na ten moment nie wiadomo, bo minister znowu namieszał. Nikt tego nie wie ile zarobimy w lipcu. Przez moment zarabialiśmy tyle ile powinniśmy, ale każdy z nas oddał by tę kasę byle by tego nie przechodzić - dodał Świtała. - Listopad i grudzień to był dramat, nie było gdzie kłaść pacjentów. Trzeba było lżej rannych przenosić na krzesła. Nikt z tego nie wyciąga wniosków. Nie mam pojęcia kto będzie ratował pacjentów na jesień.

Więcej w wideo:

A już dziś zapraszamy 20 i 21 lipca na skwer z dzikami przy ulicy Franciszkańskiej w Świdnicy gdzie w ramach festiwalu odbędzie się cykl wydarzeń dedykowanych w głównej mierze Tadeuszowi Różewiczowi, jednemu z najwybitniejszych poetów i dramatopisarzy XX wieku, którego rok właśnie obchodzimy.

Szczegółowy harmonogram:

20.07.2021 – wtorek

12.00 – Góra Bajek – spotkanie z Bajkomatem – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 4+ przygotowane przez bibliotekarki ze świdnickiej biblioteki
13.00 – Klaunikowa Fifi – animacje dla dzieci
16.00 – TADEUSZ RÓŻEWICZ W OBIEKTYWIE ADAMA HAWAŁEJA – wernisaż wystawy poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi
16.30 – Wobec Różewicza – z Joanną Roszak i Tadeuszem Dąbrowskim rozmawia Karol Maliszewski
17.30 – Póki co – koncert
18.20 – Wobec Różewicza – z Klarą Nowakowską i Andrzejem Niewiadomskim rozmawia Karol Maliszewski

21.07.2021 – środa
12.00 – Góra Bajek – letnia przygoda na łące – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 4+ przygotowane przez bibliotekarki ze świdnickiej biblioteki
13.00 – Klaunikowa Fifi – animacje dla dzieci
16.00 – Wobec Różewicza – z Joanną Mueller i Janem Baronem rozmawia Karol Maliszewski
17.00 – Ostał ci się ino sznur. O weselnych śledztwach Szczupaczyńskiej – z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim rozmawia Waldek Mazur
18.00 – Wobec Różewicza – z Mirosławą Szychowiak i Jakubem Sajkowskim rozmawia Karol Maliszewski

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

czytelniczka wtorek, 27.07.2021 10:08
fantastyczne, jedyne taaaakie wydarzenie w regionie. Byłam, widziałam, słuchałam...Polecam ludziom...