[FOTO, WIDEO] Bieg dla Wyklętych w Strzegomiu

poniedziałek, 2.3.2020 10:22 13602 1

150 osób – co jest dotychczasowym rekordem - pobiegło w tegorocznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbył się w niedzielę, 1 marca br. na terenie parku miejskiego w Strzegomiu. Ideą biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Wśród uczestników biegu było – co warto podkreślić – dużo młodzieży i dzieci, które pobiegły wraz ze swoimi rodzicami. Wszyscy mieli do pokonania 1963 m, na pamiątkę daty śmierci ostatniego partyzanta Józefa Franczaka ps. „Laluś”, który poległ w 1963 roku. Na mecie na startujących czekały pamiątkowe medale i ciepły posiłek. 

Przed biegiem pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych odbyła się część patriotyczna, podczas której odśpiewano hymn państwowy, złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Dodajmy, że prowadzący uroczystość podharcmistrz ZHR Strzegom - Grzegorz Pidanty odczytał okolicznościowy list od prezydenta RP, zaś burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta przypomniał życiorys rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Głównym  organizatorem  strzegomskiego biegu  był Związek Harcerstwa  Rzeczypospolitej – Strzegomski Szczep Drużyn Harcerskich im. Orląt Lwowskich.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

amon poniedziałek, 02.03.2020 20:55
bury i lupaszko mordowali swoich prawoslawnych sasiadow - w tym...