[FOTO] W Krzyżowej świętują 35. rocznicę Mszy Pojednania i dyskutują nad kształtowaniem relacji polsko-niemieckich

sobota, 16.11.2024 16:21 1085 1

Od 15 do 17 listopada potrwają obchody 35. rocznicy Mszy Pojednania na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Wydarzenia rozpoczęły się w piątek w godzinach popołudniowych. Po przybyciu autokarów z Berlina i Wrocławia o godz. 16.00 nastąpiło uroczyste przywitanie oraz przedstawienie koncepcji spotkania, któremu przewodził dr hab. Robert Żurek.

Następnie Dietmar Nietan i prof. Krzysztof Ruchniewicz wygłosili okolicznościowe przemówienie na temat relacji polsko-niemieckich. O wynikach nowego Barometru Polska - Niemcy opowiedziała dr Agnieszka Łada-Konefał. Po przerwie uczestnicy mogli odsłuchać wystąpienia prof. Waldemara Czachura oraz prof. Petera Olivera Loewa na temat poszukiwania nowych dróg współpracy obu narodów. Pierwszy dzień obchodów zakończyła kolacja i podsumowanie pracy w grupach, a także zajęcia integracyjne.

W sobotę, 16 listopada po śniadaniu wygłoszono wykład "Długa droga do pojednania. Relacje polsko-niemieckie w latach 1939-89". Uczestnicy zostali oprowadzeni po wystawie "Odwaga i Pojednanie". O godz. 12.00 rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne, po którym miały zostać wygłoszone przemówienia przedstawicieli rządów RP i RFN - wiceminister Henryki Mościckiej-Dendys i minister Klary Geywitz. Ze względu na nieobecność obu pań, wyświetlono krótkie wideo, w którym wypowiedziały się na temat relacji polsko-niemieckich. Po obiedzie przeprowadzono dyskusję panelową z udziałem przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych oraz szkół. Jej tematem było odpowiednie kształtowanie relacji narodu polskiego z naszymi zachodnimi sąsiadami. Pełnomocnicy rządów podsumowali i skomentowali wnioski z przeprowadzonych rozmów.

Plan na niedzielną część wydarzenia na plakacie poniżej:

Msza Pojednania jest jednym z najważniejszych wydarzeń, z którymi kojarzona jest Krzyżowa. Doszło do niej 12 listopada 1989 r. w dawnej posiadłości rodziny von Moltke, gdzie w czasie II wojny światowej spotkał się antyhitlerowski „Krąg z Krzyżowej", i gdzie dziś ma swoją siedzibę Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W mszy uczestniczyli premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl, którzy podczas przekazywania sobie znaku pokoju uścisnęli się w wymownym geście, co – uwiecznione na fotografiach – stało się jednym z symboli pojednania polsko-niemieckiego. Wydarzenie to było ważnym krokiem na drodze do budowania przyjaznych relacji polsko-niemieckich, a także powstania Fundacji „Krzyżowa”. Krzyżowa to miejsce inspirujące do dialogu, współpracy i wypracowywania odważnych wizji, a rocznica Mszy Pojednania z 1989 r. to okazja, by kolejny raz zastanowić się, na jakich wartościach chcemy opierać polsko-niemieckie relacje.

/opr., foto: doba.pl/

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

autor sobota, 16.11.2024 18:06
Czy każdy może uczestniczyć? przypomnę że Krzyżowa leży na...