[FOTO] Święto Niepodległości w przedszkolu "Słoneczko"

czwartek, 9.11.2023 10:07 816 0

11 listopada przypada Święto Niepodległości. Na 3 dni przed tym dniem w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 16 „Słoneczko”  wszystkie dzieci w odświętnych strojach, z kotylionami uczciły ten ważny dzień.

Po 123 latach niewoli pod zaborami Rzeczpospolita Polska jako suwerenne państwo została uznana przez europejskie mocarstwa.  Historię tę młodszym przedszkolakom przybliżyli starsi koledzy i koleżanki z grupy IV i VI pod kierunkiem nauczycielek: Elżbiety Szawiel, Iwony Mięsowicz, Agnieszki Tłuczek oraz Małgorzaty Anklewicz, Magdaleny Patyk i Agnieszki Jeziornej. Starszaki pokazały jak ważny dla Polaków był dzień 11 listopada 1918 roku i starania podjęte przez marszałka Józefa Piłsudskiego, prowadzące do usankcjonowania suwerennego państwa odradzającego się po zniewoleniu narodu polskiego przez zaborców. Dzieci w wierszach i w piosenkach ukazały też piękno naszego kraju. Wśród tańców nie mogło zabraknąć Poloneza – naszego najważniejszego tańca narodowego. Na zakończenie przedstawienia cała społeczność przedszkola odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego – hymn Polski. W występie dzieci z grupy IV i VI dominowały barwy narodowe – biel i czerwień. W tych kolorach były stroje oraz wstążki wykorzystywane w tańcu. To było pouczające i barwne widowisko!

Wszystkie dzieci w przedszkolu od wielu dni przygotowywały się do Święta Niepodległości. W pierwszych dniach listopada przedszkolaki poznawały lub utrwalały wiedzę na temat symboli narodowych i Polski. Wcześniej tj. pod koniec października zorganizowany został Przegląd Tańców Ludowych i Narodowych, podczas którego wszystkie grupy zaprezentowały przygotowane przez nauczycielki choreografie tańców. Najmłodsza grupa odtańczyła taniec ludowy „Przepiórkę” – zabawny taniec, który nawiązuje do obrzędu weselnego, podczas którego małżonek gonił uciekającą pannę młodą. Grupy II i V zaprezentowały „Kozierajkę” – taniec ze Śląska Cieszyńskiego, bardzo skoczny, wesoły.  

Nie lada wyzwaniem było włączenie do tańca dziecka niepełnosprawnego ruchowo na wózku inwalidzkim. Zadanie to zostało doskonale wykonane! Wrażenia wizualne były wzruszające. Grupa III przedstawiła bogatą choreografię do tańca narodowego (wywodzącego się z tańców ludowych) – „Krakowiaka”. Było koło wiązane, małe kółeczka, przeplatane figury dziewcząt i chłopców, haczyki. Krakowskie stroje ludowe dopełniły widowiska. Najstarsze grupy: IV i VI zaprezentowały się w najważniejszym polskim tańcu narodowym „Polonezie”. W układzie choreograficznym znalazły się między innymi szpalery i tunele. Stroje nawiązujące do czasów ułanów – mundury oraz piękne, długie suknie panien dodawały szyku temu tańcowi chodzonemu. Przegląd Tańców Ludowych i narodowych poprowadziła Violetta Wiercińska, przybliżając dzieciom najważniejsze informacje na temat tych tańców. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)