[FOTO] Rok od nadania imienia Szkole Podstawowej w Marcinowicach

sobota, 11.6.2022 10:25 758 0

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Marcinowicach zaprosiła na Święto Szkoły, które odbyło się w piątek, 10 czerwca. Na uczestników wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji.

 Patron szkoły został wybrany w lutym 2020 roku przez uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. W grudniu 2020 roku podczas XXVIII Sesji Rady Gminy Marcinowice podjęto uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Marcinowicach imienia Lotników Polskich. Uchwała została podjęta przez radnych jednogłośnie. Zgodnie z przyjętym dokumentem szkoła w Marcinowicach nosi imię od 1 lutego 2021 roku.

 Historia szkoły rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w 1956 roku. W tym okresie szkoła liczyła około 30 osób. Pierwszą nauczycielką polskiej szkoły we wsi Marcinowice była Alina Ruszczak. W ciągu kilkunastu następnych lat szkołę w Marcinowicach przeobrażano w siedmioklasową, następnie ośmioklasową. Zmieniała się i powiększała kadra pedagogiczna. W latach osiemdziesiątych mieściła się tu szkoła z nauczaniem początkowym i oddziałem przedszkolnym. Pod koniec lat osiemdziesiątych powstał projekt rozbudowy szkoły, a w 1996 roku szkoła zyskała nowy budynek. Koniec lat dziewięćdziesiątych to reforma edukacji, skutkiem tego mieściły się tutaj klasy od 1 do 6 szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W roku 2017 rozpoczął się proces wygaszania gimnazjów. Historię naszej szkoły tworzyły i tworzą setki osób, rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy jednostek gminy i nie sposób jest ich wszystkich dzisiaj wymienić z imienia i nazwiska, ale chylimy przed nimi czoła.

Po okolicznościowych przemówieniach: wójta gminy Marcinowice – Stanisława Lenia oraz dyrektor szkoły – Beaty Golczewskiej odbyła się część artystyczna. Na uczestników święta szkoły czekało wiele atrakcji: dmuchańce, loteria fantowa oraz gry i zabawy.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)