[FOTO] Pierwszy dzień za nami - VI Dolnośląski Festiwal Tajemnic

sobota, 11.8.2018 17:55 3270 0

Kto w dniu dzisiejszym nie odwiedził Zamku Książ musi to zrobić jutro koniecznie. Ilość atrakcji jakie przygotowali organizatorzy VI Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic jest ogromna. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i pasjonującego.

Dla ludzi pasjonujących się historią II wojny światowej został przygotowany cykl wykładów, mnóstwo eksponatów czy rekonstrukcji. Dla poszukiwaczy skarbów – zwiedzanie z tajemnicą … Zamku Książ, które różni się od codziennego – nieznane pomieszczenia, przejścia, zagadki II wojny światowej. Dla tych, którzy chcą sięgnąć w bardzo zamierzchłe czasy i nauczyć się na jakiej podstawie możemy rozpoznać płeć i wiek „człowieka z wykopaliska” – dr Joanna Zych z Wrocławskiego Muzeum Człowieka prowadzi niezwykle ciekawe warsztaty dla dzieci i dorosłych. Po raz pierwszy na festiwalu mogliśmy zobaczyć pokaz mody historycznej od czasów średniowiecza po strój współczesnego komandosa.  Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, to dla nich na trzecim piętrze został stworzony „Kącik młodego odkrywcy” w którym poznają tajemnice zamku, mogą ozdobić korony i szyszaki, malować zamkowe kolorowanki. Natomiast na dziedzińcu dzieci mogą zmierzyć się w walkach rycerskich, wystartować w konkursie „picia z rogu” czy ozdobić samodzielnie tarcze. 

Jeszcze tylko jutro  VI Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Program poniżej. 

Program na niedzielę 12.08.2018

DZIEDZINIEC HONOROWY

11.00 Pokaz działania czołgu Panzer II

12.00 Pokaz mody historycznej – od listka figowego do dziś

14.00 Pokaz kolekcji rowerów z okresu międzywojennego używanych przez plutony rozpoznania Wojska Polskiego/pokazy pracy polowej kancelarii dowództwa Wojska Polskiego 

10.00 -16.00 Zamek Księcia Henryka dla dzieci

Strefa małego historyka. Gry rycerskie, malowanie tarcz, spotkanie z sokolnikiem piaskownica archeologa, gra terenowa z mapą i zagadkami, planszowa gra Wikingów i Słowian, miecze treningowe i picie z rogu na czas. 

SALA BALOWA

TAJEMNE ŚCIEŻKI HISTORII

10.30  Bartosz Rdułtowski „Niezbadana historia UFO – od Emilcina do V-7 na Książu” 

Czy 10 maja 1978 w Polsce doszło do jednego z najbardziej niezwykłych spotkań z UFO? Jaki związek Incydent Emilciński miał z obserwacjami dziwnych statków latających widywanych pod koniec wojny w rejonie Zamku Książ? Czy kluczem do obu zagadek były testy niemieckiej Wunderwaffe?

11.30  Adam Węgłowski „Zamach na Statuę Wolności, czyli niemiecki sabotaż ze skarbami w tle.”

30 lipca 1916 roku niemieccy sabotażyści doprowadzili do gigantycznej eksplozji magazynów amunicji na wyspie koło Nowego Jorku, większej od katastrofy z 11 września. Sprawę wyjaśniono dopiero po latach, a w 1916 r. tylko podejrzewano, że stoi za nią kajzer. Podejrzenie to - wraz z innymi agresywnymi poczynaniami Niemców - przyczyniło się do podjęcia przez Waszyngton decyzji o przystąpieniu do I wojny światowej.Tropy w sprawie wspomnianych sabotażystów prowadzą do dwóch Niemców pochodzących z dzisiejszej Polski - z Gniezna i z Kostrzyna. To od czasu zamachu z 1916 r. zakazano turystom wchodzenia na taras widokowy w zniczu Statui Wolności. I jakby tego było mało: ze sprawą działań sabotażowych Niemców w USA - wprawdzie w przededniu drugiej wojny światowej, ale z odwołaniem się do doświadczeń z pierwszej - wiąże się sprawa tajemniczego skarbu złota znanego jako Lue Map.

12.30  Zdzisław Kapera „Historia polskiej Enigmy w nowym świetle”- najnowsze wyniki badań historyków na temat udziału Polaków w złamaniu szyfru Enigmy

Enigma była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic niemieckiego państwa. Liczba kombinacji możliwa do uzyskania przy jej użyciu sprawiała, że generowany przy jej pomocy szyfr uchodził za niemożliwy do złamania. Skuteczne dotąd służby kryptograficzne sprzymierzonych z Rzeczpospolitą państw zachodnich były wobec niego bezsilne. Niemożliwego dokonali Polscy matematycy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Rozszyfrowanie Enigmy było ogromnym wkładem w wysiłek wojenny walczących z niemiecka rzeszą państw i fenomenalnym triumfem polskiej nauki.

Dopiero ponad 30 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej Zachód zaczął poznawać prawdę o osiągnięciach polskich matematyków i ich pracy na rzecz złamania szyfru Enigmy. O fascynującej historii pokonania niemieckiego szyfru opowie dr Zdzisław Kapera, autor wielu publikacji na temat pracy poznańskich naukowców nad rozszyfrowaniem Enigmy i jeden z najwybitniejszych znawców dorobku polskich kryptologów. Wykład uzupełni prezentacja rzadkich i niepublikowanych dotąd fotografii i dokumentów ze zbiorów autora. 

13.15 Krzysztof Kaszub „Ostatni rejs U-boota pod dowództwem Strzegomiania”

o wspólnego ze Strzegomiem ma historia HMS „Graph” – niemieckiego okrętu podwodnego z czasu II wojny światowej? Okręt zwodowany jako „U-570”, w czasie pierwszego patrolu został zaatakowany i uszkodzony przez brytyjski samolot a następnie przechwycony przez brytyjskie okręty. Po zdobyciu został obsadzony przez brytyjską załogę i wszedł do służby jako HMS „Graph”. Był to jedyny U-Boot w służbie obydwu stron konfliktu w czasie II wojny światowej. Ta historia i jej związki ze Strzegomiem podczas 

14.00 Magdalena Woch „Moda i uroda w historii Zamku Książ”

Księżna Daisy von Pless, pani na zamku Książ uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet Europy. Jak dbała o urodę, dlaczego jej stroje uchodziły za niezwykłe? Czy używała perfum, a jeśli tak, to jakich?

14.45. Mateusz Mykytyszyn „Tajemnica ostatnich lat życia księżnej Daisy von Pless i ziemska wędrówka jej doczesnych szczątków.”

Rzecznik prasowy Zamku Książ i Prezes Fundacji Księżnej Daisy przedstawia ostatnie osiem lat życia księżnej Daisy od 1935 do 1943 roku. Poznamy tragiczne losy rodziny Hochbergów tuż przed II wojną światową i w jej trakcie, a także szczegóły pochówku księżnej oraz przedziwną drogę, jaką przebyły jej szczątki po 1945 roku. Czy dowiemy się w końcu, gdzie spoczywa jedna z najpiękniejszych kobiet Europy?

16.00 Ogłoszenie wyników niedzielnego konkursu slajdów.

 SALA KRZYWA

11.00 Bogdan Rosicki „Ostatnia odsłona podziemi książańskich”

Wszyscy czekamy na otwarcie dla publiczności potężnych podziemi Zamku KsiążJaką mają historię, po co zostały wydrążone, jakie trwają w nich prace? Czy odsłonią jeszcze swoje tajemnice?  

12.00 Marek Kowalski „Jak szukać, żeby nie znaleźć” – spotkanie z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków, oddział w Wałbrzychu.

Archeolog, który w urzędzie konserwatorskim jest na pierwszej linii w kontaktach z eksploratorami i miłośnikami historii, którzy starają się o pozwolenie na badania i prace poszukiwawcze. Znakomita okazja do zadania istotnych pytań dotyczących nowej ustawy o poszukiwaniach, prawie, procedurach i poruszaniu się w terenie.

13.00 - 15.00 KONKURSOWE SLAJDOWISKO Tajemniczy Dolny Śląsk

 SALA KINOWA

Historyczny blok filmowy

 SALE KSIĘCIA HENRYKA NA III PIĘTRZE

11.00, 13.00 Warsztaty antropologiczne – rozpoznaj płeć i wiek na podstawie czaszki

Zaimponuj znajomym podczas oglądania kryminału czy wizyty w katakumbach. Spróbuj rozpoznać płeć na podstawie czaszek z wykopalisk dolnośląskich. Godzinne warsztaty obejmują krótkie wprowadzenie teoretyczne z budowy czaszki, omówienie dwóch czaszek modelowych i analizę w grupach - wypełnienie karty przy pomocy specjalistycznej karty z cechami rozróżniającymi płcie i ewentualnie próbę oceny wieku na podstawie szwów na czaszce.

Warsztaty prowadzi dr Joanna Zych, biolog paleontolog, archeozoolog specjalizująca się w megafaunie, głównie w mamutach, a dokładnie w analizie śladów obróbki rzeźnej. Kustosz w Muzeum Człowieka w Katedrze Biologii Człowieka UWr.

Zapisy: Zamek Książ w Wałbrzychu Tel. 74 66 43 872, 74 66 43 834
e-mail: 
info@ksiaz.walbrzych.pl

 SALE DZIECIĘCE NA III PIĘTRZE – strefa zabaw dla dzieci

Zamek Książ i jego tajemnice dla najmłodszych. Prezentacje filmów i pokazów w sali przystosowanej dla dzieci. Zapraszamy na ciekawe spotkania z historią o godzinach: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00.

11:00-17:00 Zajęcia plastyczne dla małych księżniczek i rycerz; namaluj sobie zamek, zrób własną koronę i szyszak. Warsztaty z animatorami.  

 SALE CHAGALLA

Legiony 1914-1918 – Droga do niepodległości

Po wystawie oprowadzają dr Piotr Galik oraz prof. Krzysztof Rozpondek

Zwiedzanie z dr Piotrem Galikiem 11.30, 13.30

Zwiedzanie z dr Krzysztofem Rozpondkiem 12.30, 15.00

 Bodo Ebhardt i jego zamki

Ekspozycja prezentuje życie i dorobek niemieckiego architekta Bodo Ebhardta, który przebudował m.in. zamek Czocha koło Leśnej i zamek Grodziec koło Złotoryi. Na wystawę składają się będą m.in. oryginalne plany, medale oraz makiety zamków a także oryginały zdjęć towarzystwa zamkowego, które na początku XX wieku odbyło wycieczkę po dolnośląskich zabytkach.

 PARK ZAMKOWY OBOK MAUZOLEUM

16.30 Zhańbiona Germania WIDOWISKO HISTORICZNE

„Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty” wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi zaprezentuje batalistyczne widowisko historyczne pt. „Zhańbiona Germania” nawiązujące do niemal zapomnianej bitwy, jaką Wojsko Polskie stoczyło 13 września 1939 roku pod Jaworowem. W zwycięskiej dla Polaków operacji brały udział 49. Huculski Pułk Strzelców oraz 48. i 53. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych należące do 11. Karpackiej Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. W czasie szturmu Polacy rozbili doszczętnie doborowy Zmotoryzowany Pułk SS-Standarte „Germania”, który po sromotnej klęsce, osobistym rozkazem Adolfa Hitlera, wykreślony został z szeregów SS za okrycie hańbą armii niemieckiej. Pułk SS „Germania” powstał w 1934 roku, jako jeden z pierwszych oddziałów formacji i był uważany za jedną z najbardziej elitarnych jednostek w VIII Korpusie Armijnym i w całej niemieckiej armii. Fabularyzowane widowisko oparte jest na wspomnieniach jednego z uczestników bitwy. W pokazie wezmą udział pojazdy bojowe z epoki oraz oryginalna broń artyleryjska. W czasie widowiska pojawi się również motyw przejęcia przez armię polską szyfrogramów niemieckiego wywiadu, który wpisze się w tematykę wykładów tegorocznej edycji Festiwalu Tajemnic.

17:00 Zakończenie festiwalu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)