[FOTO] Mieszkańcy Żarowa stawiają domki dla jeży

piątek, 17.9.2021 12:00 278 0

Jesień to czas, kiedy jeże szukają schronienia na zimę. Ustawimy dla nich specjalne domki, które rozstawione zostaną w różnych zakątkach naszej gminy.

Pomysł zakupu budek dla jeży to kolejna inicjatywa radnych Komisji ds. Ochrony Środowiska: Zuzanny Urbanik, Bartosza Żurka, Iwony Nieradki, Piotra Zadrożnego i Joanny Kaczorowskiej. To kolejne proekologiczne działanie, które realizują członkowie Komisji ds. Ochrony Środowiska.  

- Drewniane budki będą rozstawione zarówno na terenie miasta, jak i na terenach wiejskich. Mamy nadzieję, że wkrótce budki będą miały nowych lokatorów. Warto pamiętać, że jeże to zwierzęta bardzo pożyteczne. Zjadają mnóstwo owadów i gryzoni, w tym bardzo dużo larw komarów. Nie czynią też żadnych szkód na działkach. W Polsce są pod całkowitą ochroną.

Są gatunkiem, który jest zagrożony wyginięciem. Jeże giną głównie z winy człowieka, pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od stosowania środków chemicznych na gryzonie i ślimaki. Los tych zwierząt nie jest nam obojętny, dlatego zadbaliśmy o to, aby miały gdzie bezpiecznie przezimować. To już kolejna, po budkach lęgowych dla ptaków i na pewno nie ostatnia, inicjatywa Komisji ds. Ochrony Środowiska – mówi przewodniczący Komisji Bartosz Żurek.

Kolczaste zwierzaki, które mieszkają na terenie gminy Żarów, otrzymają nowe lokum. Będą mogły czuć się bezpiecznie, a przede wszystkim pozwoli im to przetrwać zimę. Pamiętajmy, że jeże potrzebują spokoju, więc nie należy zaglądać do ich domków.

Budki dla jeży zostały zakupione z własnych środków finansowych członków Komisji ds. Ochrony Środowiska.

Źródło: um.zarow.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)