komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 2 grudnia 2020

Balbiny, Bibianny

[FOTO] Gminy liczą straty po wichurze [AKTUALIZACJA]

poniedziałek, 7.9.2020 09:02 , komentarze: 1 , odsłony: 3793

Burmistrz Jaworzyny Śl. Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Żarowa Leszek Michalak oraz burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta polecili wszystkim sołtysom z poszkodowanych wsi zbieranie danych o stratach. To ma umożliwić udzielenie jak najszybszej pomocy mieszkańcom.

Sobotnia nawałnica trwająca dosłownie tylko kilkanaście minut wyrządziła bardzo dużo szkód materialnych, ale i psychicznych. W Olszanach z jednego domu wiatr zerwał cały dach a pomieszczenia zalała woda. Rodzina w nim mieszkająca nie ma gdzie teraz się podziać.

CZYTAJ TAKŻE: [NOWE FOTO, WIDEO] Bilans wichury nad powiatem. Czytelnicy: "Przeżyliśmy koszmar" [GDZIE NIE MA PRĄDU?]

Nadeszła chmura, ciemno się zrobiło, pojawił się wiatr i zaczęło lecieć wszystko. Żona z dziećmi i mamą do piwnicy uciekła – powiedział mieszkaniec dolnośląskiej wsi Olszany reporterowi TVN. – Tragedia. Nie mam, gdzie teraz mieszkać. Nie wiem, gdzie się z dziećmi podziać. Wszystkie pokoje są zalane – podkreślił.

Najwięcej interwencji strażacy mieli właśnie w gm. Strzegom, gm. Żarów i gm. Jaworzyna Śl.

Ogromne straty wichura spowodowała w 21 budynkach mieszkalnych w Stanowicach, w 16 w Modlęcinie i 8 w Olszanach.

CZYTAJ TAKŻE: [FOTO, WIDEO] Zerwane dachy, zalane domy i piwnice, powalone drzewa- wichura nad powiatem

- Już wczoraj we wszystkich najbardziej poszkodowanych wsiach byli obecnie pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy zbierali dane. Dziś podpisałem już wniosek na wypłatę 400 tysięcy złotych w ramach tej pomocy doraźnej w kwocie 6 tysięcy złotych na rodzinę. Czekamy też na pomoc od wojewody, przygotowujemy informacje jak mieszkańcy będą się mogli o nią strać. Uruchomiliśmy także specjalny telefon (lada chwila podamy jego numer), pod którym nasi pracownicy będą udzielać wsparcia dot. pozyskiwania pomocy. Na pewno do wszystkich poszkodowanych trafią nasi pracownicy, tak by nikt nie został z tym sam. Na tę chwilę nie możemy podać żadnych konkretnych liczb jeśli chodzi o straty, bo te największe dotyczą drzewostanu. W niedzielę mieliśmy już zasadzie wszystkie drogi udrożnione a szkody zabezpieczone, ponieważ dostarczaliśmy plandeki. Wynajęliśmy także podnośniki, które pomagały mieszkańcom. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować strażakom, którzy tak ofiarnie ruszyli na pomoc - podkreśla burmistrz Zbigniew Suchyta.

JAWORZYNA  ŚLĄSKA:

Informacje dotyczące usuwania szkód po nawałnicy

Nawałnica, która przeszła przez gminę w dniu 5 września wyrządziła wiele szkód. Na szczęście obyło się bez ofiar i wypadków z udziałem ludzi. Straty w mieniu są jednak bardzo duże. Od sobotniego wieczora podjęte zostały działania zmierzające do usuwania skutków tej katastrofy. Poniżej przedstawiamy zwięzłą instrukcję i informacje, których przestrzeganie pozwoli na jak najszybsze uporanie się z likwidacją szkód:

1. W sobotę, bezpośrednio po zdarzeniu, poinformowany został wojewoda dolnośląski, na miejsce przybył wicewojewoda Pan Jarosław Kresa.

2. Z bieżących zapasów gminy rozdysponowane i zakupione zostały plandeki potrzebne do bieżących zabezpieczeń.

3. Sołtysi przyjmują zgłoszenia o szkodach z terenu poszczególnych sołectw, a ośrodek pomocy społecznej od mieszkańców miast.

4. Powołana została komisja szacująca szkody. Z uwagi na rozmiary i zasięg szkód, komisja będzie pracować w zespołach, by jak najszybciej zinwentaryzować szkody.

5. Wg stanu na godz. 9.00 w dniu 7 września liczba gospodarstw domowych, które ucierpiały przekracza ponad 120, ale nie są to jeszcze ostateczne dane.

6. Celem jej pracy jest ustalenie skali potrzebnej pomocy, o którą gmina występuje do wojewody, a wojewoda do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

7. Osoby poszkodowane, których gospodarstwa domowe (domy/mieszkania), budynki gospodarcze ucierpiały bezpośrednio na skutek zdarzeń mogą ubiegać się o zasiłek celowy. Z wnioskiem o taki zasiłek nie trzeba specjalnie występować, ale od poszkodowanych przyjmie go bezpośrednio komisja, w trakcie oględzin domostwa.

8. Do szacowania poważniejszych strat w budynkach konieczny jest udział pracownika Państwowej Powiatowej Inspekcji Budowlanej. Burmistrz dokonał ustaleń z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego, że pracownicy inspektoratu pojawią się w gminie od dnia 8 września.

9. W uzyskaniu jakiejkolwiek pomocy nie decyduje kolejność zgłoszeń. Gmina uzyska środki na udzielenie zasiłków z budżetu państwa, dopiero po zewidencjonowaniu wszystkich szkód i poszkodowanych. Dlatego prosimy bardzo o tylko jednokrotne zgłoszenie szkody (mieszkańcy wsi do sołtysów, mieszkańcy miasta do Ośrodka Pomocy Społecznej). Komisja uda się pod każdy adres.

10. Niezależnie od działania komisji, wszelkie szkody w mieniu należy zgłaszać zgodnie z posiadanymi polisami ubezpieczeniowymi.

11. Co do działań związanych z porządkowaniem. Będą one prowadzone z zachowaniem odpowiedniej kolejności, np.: najpierw prowadzenie prac związanych z usuwaniem drzew zagrażającym ludziom, udrażnianie dróg, w dalszej kolejności drobniejsze prace.

12. Działania w tym zakresie podjęli zarówno poszczególni zarządcy dróg, jak również podmioty odpowiedzialne za dostawę prądu, nadleśnictwo.

13. Już teraz w sposób szczególny dziękuję naszym strażakom ochotnikom za pomoc i zaangażowanie. Wszystkich mieszkańców bardzo proszę o zrozumienie, że ich podstawową rolą jest niesienie pomocy poprzez ratowanie życia, zdrowia i mienia, co nie obejmuje wykonywania porządków!

14. Oddzielnie będą szacowane straty w uprawach rolnych.

ŻARÓW:

Strażacy ze wszystkich naszych jednostkach usuwali skutki nawałnicy do późnych godzin wieczornych. Wśród najpilniejszych działań było to wypompowywanie wody z zalanych posesji, usuwanie powalonych drzew na drogach Kalno-Żarów, Siedlimowice-Mrowiny, w Bożanowie oraz na terenie całego miasta. Nie odnotowaliśmy przypadków zerwanych dachów z budynków, dlatego nie było potrzeby zabezpieczenia konstrukcji dachowych. Także w niedzielę, druhowie interweniowali w miejscowościach, gdzie trzeba było usuwać zalegające drzewa – informuje Michał Domański Inspektor ds. wojskowości, obrony cywilnej, bezpieczeństwa i porządku publicznego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Jak informuje żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej, na chwilę obecną, nikt z mieszkańców nie zgłaszał, że potrzebuje natychmiastowej pomocy. W tej chwili strażacy zostali rozdysponowani do sprzątania terenów, które najbardziej ucierpiały wskutek sobotniej nawałnicy.

Na szczęście nawałnica nie spowodowała tak dużych zniszczeń, jak miało to miejsce w innych sąsiednich gminach. Strażacy pracowali w pocie czoła. Dotknęły nas miejscowe podtopienia, kanalizacja przy takiej intensywności opadów, nie nadążała odbierać wody. Powalone drzewa, przewrócone słupy ogłoszeniowe, zalane piwnice to bilans kilkuminutowej nawałnicy, która przeszła nad naszą gminą. Utrudnienia występowały w tym miejscach, gdzie zostały połamane drzewa. Nie odnotowaliśmy przypadków zerwanych dachów, dlatego nasi druhowie nieśli pomoc sąsiadom. Interweniowali w tych gminach, gdzie straty były dużo większe niż w naszej gminie. Od dnia wczorajszego trwa akcja sprzątania na terenie gminy Żarów – mówi burmistrz Leszek Michalak.

fot. Doba.pl/OSP Pastuchów, interwencje w Czechach

 

Wasze komentarze

Jak można pomoc teraz tym ludziom?!
wtorek, 08.09.2020 05:42 autor: Dobra dusza
wtorek, 1.12.2020 08:35
czwartek, 19.11.2020 09:54
poniedziałek, 19.10.2020 14:36
1
poniedziałek, 19.10.2020 11:21
poniedziałek, 12.10.2020 12:47
3
środa, 23.9.2020 10:17
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec