[FOTO ] Cztery Żywioły Słowa. Za nami spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim

wtorek, 11.10.2022 07:04 862 1

Pisarz, wcześniej dziennikarz. Autor powieści kryminalnych o prokuratorze Teodorze Szackim. W poniedziałek, 10 października odbyło się spotkanie z jednym z najpopularniejszych pisarzy, Zygmuntem Miłoszewskim.

Na spotkanie autorskie zaprosił Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach cyklu Cztery Żywioły Słowa.

Polski powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki” (2014). Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim, „Jak zawsze”(2017) — powieści political fiction, czy „Kwestii ceny” (2020) — thrillera, opowieści sensacyjno-przygodowej. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Kulak.

- Pisałem w najróżniejszych miejscach. Debiut pisałem przy stole wstając o 5.00, by po dwóch godzinach pisania zaprowadzić dziecko do szkoły. Teraz teoretycznie mam swój gabinet, dzięki pożyczce z banku. Tak naprawdę mogę pracować tam, gdzie mam jakąś wtyczkę, kontakt i na początku potrzebuję spokoju. Potem już chcę, by ten koszmar się skończył i mogę pisać wszędzie – mówił Zygmunt Miłoszewski.

Zygmunt Miłoszewski początkowo pracował dla popularnej gazety jako reportażysta z sal sądowych, a nabyte tam doświadczenie skrupulatnie wykorzystał, tworząc kolejne historie. Książki regularnie wydaje od 2005 roku, a jego debiutem literackim był horror „Domofon”. Wraz z upływem lat autor nie tylko rozwijał swój talent, ale też stopniowo zdobywał uznanie czytelników i krytyków, o czym świadczą kolejne przyznawane mu nagrody. Wśród nich warto wymienić Nagrodę Wielkiego Kalibru czy Tytuł Najlepszej Książki 2014 roku za powieść „Gniew”. Książki, jakie tworzy, pozwalają czytelnikowi zagłębić się w zupełnie inny świat — pełen kryminalnych intryg, problemów społecznych czy zagadek, które musisz rozwiązać. Oprócz tego autor porusza często niewygodne tematy odnoszące się do antysemityzmu, korupcji oraz służb specjalnych znanych z PRL-u. Sprawiło to, że Zygmunt Miłoszewski zyskał popularność nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach — jego utwory zostały wydane w Holandii, Francji, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Znany jako publicysta, reportażysta, scenarzysta i pisarz wraz z rozwojem swojej kariery odkrywał kolejne talenty. Choć obecnie jest szczególnie znany jako autor poczytnych książek, to dał się też poznać jako scenarzysta, pracując razem z Borysem Lankoszem nad ekranizacją „Ziarno prawdy”. Zygmunt Miłoszewski ze swoim bratem Wojciechem Miłoszewskim stworzył również scenariusz do serialu kryminalnego „Prokurator”.

 

 

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Arek wtorek, 11.10.2022 19:46
Super