XXV Dolnośląski Festiwal Nauki w Bystrzycy Kłodzkiej. Oto nasze propozycje wykładów.

środa, 5.10.2022 09:36 609 0

Dolnośląski Festiwal Nauki w Bystrzycy Kłodzkiej odbywa się w dniach 6-7 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest całkowicie bezpłatny. Wybraliśmy dla Pańtwa kilka wykładów, które poleca prof. dr hab. Jadwiga Sołoducho.

 6.10. 2022, 8:00
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej, ul. Sempołowskiej 13 (s. 216)
mgr Dorota Sip-Podlewska: 2022 rokiem polskiego romantyzmu
Rok 2022 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu. Wybór ten wiąże się z dwusetną  rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Wykład rok 2022 rokiem polskiego romantyzmu przybliży epokę i sylwetki twórców współczesnemu odbiorcy kultury, wykaże nasze związki z minioną epoką. Jest to ważny moment do przypomnienia o tym co wspaniałego pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele.

 6.10. 2022, 11:00
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej, ul. Sempołowskiej 13 (aula)
Dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr: Ignacy Łukasiewicz – prekursor wieku ropy naftowej – wykład inauguracyjny 
Ludzie 21 wieku nie wyobrażają sobie nawet jednego dnia bez ropy naftowej, a groźba jej braku wstrząsa gospodarką. Przygoda z ropą naftową rozpoczęła się w Polsce, Ignacy Łukasiewicz, pionier przemysłu naftowego w Europie, dążył do rozwoju rodzącego się w Polsce przemysłu naftowego. Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Bystrzycy Kłodzkiej zapraszają na wykład inauguracyjny Ignacy Łukasiewicz – prekursor wieku ropy naftowej - krótką wędrówkę śladami Ignacego Łukasiewicza – prekursora i propagatora wykorzystania ropy naftowej zwanej wtedy olejem skalnym.

 7.10. 2022 8:00
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej, ul. Sempołowskiej 13 (aula)
Filip Żmudziński: Miasto i Wieś oczami Amatora, czyli z telefonem w Świat! 
Każdy z nas codziennie przemierza dziesiątki kilometrów wśród cudownych widoków. A co gdyby większość z nich fotografować i zbierać w albumie? Utworzy się wtedy „nam” kolaż ze wspaniałymi wspomnieniami z życia. Prezenter zachęca do tworzenia pięknych kolaży, przeciągając obrazy do doskonale zaprojektowanych szablonów. Młody pasjonat zaprasza słuchaczy spotkania do obejrzenia zbioru zdjęć wykonanego często „zwykłym” smartfonem. Podczas spotkania będzie okazja do dyskusji o obiektach znajdujących się na ilustracjach, a przede wszystkim o pomysłach na rozwój gminy Bystrzyca Kłodzka i okolic.

 7.10. 2022 12:00
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej, ul. Sempołowskiej 13 (s. 106)
Prof. dr hab. Jadwiga Sołoducho: Witaminy & cenne minerały & rośliny lecznicze – w trosce o twoje zdrowie
W życiu człowieka zdrowie jest wartością największą. Pozostałe istotne życiowo kwestie – uczciwość, satysfakcja z pracy zawodowej, spokój, szacunek innych – znajdują się daleko w tyle. Nasze zdrowie leży w naszych rękach, jednak w wielu sytuacjach wiedza ta nie przekłada się na nasze racjonalne utrzymania zdrowia. Do prawidłowego rozwoju organizm człowieka potrzebuje nie tylko węglowodanów, białek, tłuszczy, ale również różnorodnych w swojej budowie substancji organicznych – witamin (około 13). Działają one jako biokatalizatory procesów metabolicznych w komórkach. Niezwykle ważne jest również regularne dostarczanie wszystkich składników mineralnych (22), wśród których szczególnie ważne są cztery jony soli: potas, sód, magnez, wapń. Pamiętajmy również o tym, brak ruchu i stres nie służą zdrowiu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)