To już pewne: nie będzie obiecanych przez ministra Dworczyka milionów. PGE pokazało mapę wysiedleń wsi Młoty

środa, 8.11.2023 15:28 9325 52

Przedstawiciele spółki, która odpowiada za budowę Elektrowni Szczytowo-Pompowej we wsi Młoty w gminie Bystrzyca Kłodzka, zaproponowali mieszkańcom dobrowolny wykup ich nieruchomości, które mają zostać zalane. Oferują pomoc we wszystkich związanych z tym formalnościach, ale kolejny raz zaznaczają: nie będzie żadnych ekstra odszkodowań za wywłaszczenie, o których mówili im politycy.

We wtorek, 7 listopada, z mieszkańcami Młotów i Spalonej rozmawiał Marek Kaźmierczak, prezes spółki PGE INVEST 12. On jak na razie dotrzymuje słowa. Gdy 18 lipca pierwszy raz odwiedził Młoty, powiedział: – Chcemy rozmawiać z Państwem o współpracy. Zapowiadał cykliczne spotkania z mieszkańcami i to, że przedstawi im rzeczoznawcę, który będzie dokonywał wyceny ich majątku. Tak też tym razem zrobił. To Anna Soroka z Wrocławia [na zdjęciu poniżej]. Propozycja ma dotyczyć właścicieli działek w obrębie przewidzianych zbiorników i graniczących z nimi.

Prezes Kaźmierczak zrobił więcej. Przywiózł mapę, na podstawie której mieszkańcy mogli się przekonać, czy ich nieruchomość będzie zalana, a wcześniej zostaną z niej wywłaszczeni na podstawie tzw. specustawy [mapę prezentujemy na zdjęciu poniżej]. W lipcu twierdził, że nie może jej pokazać, bo mogłoby to naruszać wymogi dotyczące przetargu na generalnego wykonawcę [o spotkaniu w Młotach z lipca pisaliśmy TUTAJ]. I – jak nam się wydaje – właśnie na to przede wszystkim czekało około 30 osób zebranych w ośrodku Azyl Między Wzgórzami w Młotach.

Widzieliśmy, że co najmniej kilkanaście osób – ile dokładnie, nie możemy podać, bo PGE INVEST 12 odmówiło nam takiej informacji... – zdecydowało się 7 listopada na podjęcie rozmów w sprawie wykupu ich nieruchomości. Jak ma wyglądać ta procedura? Mówili o tym najpierw w Młotach, a potem w Spalonej, prezes Kaźmierczak i Anna Soroka. Przede wszystkim na koszt spółki dokonana zostanie wycena majątku, potem właściciel dostanie propozycję jej wykupu. Jeśli się zgodzi, będzie po sprawie. Jeśli nie, może czekać. Nie poniesie kosztów wyceny.

Spółka proponuje też pomoc prawników w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. – Podpowiemy, co zrobić, żeby z tego wyjść – mówił prezes Kaźmierczak. – Posadzimy naszego prawnika, by szukał rozwiązań w przypadku problemów. Dopytaliśmy, co z obawami właścicieli, że PGE wykupi ich nieruchomości, elektrownia nie powstanie, a grunty zyskają na wartości. Usłyszeliśmy, że na żądanie sprzedającego w umowie może znaleźć się klauzula, która nada jej ważność dopiero po decyzji wojewody o ostatecznej lokalizacji ESP.

Dopytaliśmy jeszcze o jedną, niezwykle istotną dla mieszkańców kwestię i powtarzamy teraz to, co pisaliśmy już kilka miesięcy temu: miliona złotych za dom warty 100 tys., jak obiecywał Michał Dworczyk, nie ma co się spodziewać. Oferowane sumy będą równe temu, co znajdzie się w tzw. operatach przygotowanych przez rzeczoznawcę i w „specustawie”. Nawet dziesięciokrotnych „przebitek”, o których mówił w Wójtowicach 19 stycznia minister Dworczyk, nie będzie! [O spotkaniu tym i obietnicach, które wówczas padły, pisaliśmy TUTAJ].

Wszystko pięknie, ale... nie wiadomo, czy budowa ESP w Młotach w ogóle się rozpocznie! Gotowe jest studium wykonalności, do końca roku ma być wyłoniony generalny wykonawca i zakończona inwentaryzacja przyrodnicza. W roku 2024 spółka będzie czekać na tzw. decyzję środowiskową Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowisk oraz o lokalizacji, którą wyda wojewoda dolnośląski. Chyba, że nowy rząd postanowi wstrzymać forsowaną przez PiS inwestycję. – Za miesiąc was nie będzie! – usłyszeli przedstawiciele PGE od uczestnika spotkania w Spalonej.

Gdy Kłodzko szykowało się 19  czerwca na przyjęcie Donalda Tuska, wieś Młoty na zaproszenie stowarzyszenia Niezatapialna Wioska Młoty odwiedziła posłanka Gabriela Lenartowicz z Koalicji Obywatelskiej. – Ta inwestycja nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego – mówiła wtedy. – PiS chce tu przepompować, ale pieniądze – dodała [pisaliśmy o tym TUTAJ].  Sam Tusk obiecał potem Agnieszce Skiminie, prezes stowarzyszenia, że gotów jest „gardło zedrzeć” wspierając jego protesty [więcej TUTAJ]. W kampanii wyborczej opozycji temat jednak zniknął.

Jedno jest pewne, jeśli inwestycja ruszy, gminę Bystrzyca Kłodzka czeka skok cywilizacyjny, który rodzić się będzie jednak w wielkich bólach. Zdaje sobie z tego sprawę burmistrz Renata Surma, która podczas ostatniej pokazówki polityków PiS w bystrzyckim ratuszu [pisaliśmy o niej TUTAJ], nie kryła, że gdy rozpocznie się budowa ESP, 7 najbliższych lat to będzie dla mieszkańców gminy wyzwanie związane z uciążliwością wielkiej budowy. Czy sami mieszkańcy zdają sobie z tego sprawę, czy spodziewają się tylko deszczu pieniędzy, który na nich spadnie?

– Nie ma się co okłamywać, że będzie cisza i spokój – mówił w Spalonej prezes Kaźmierczak. – Ciężarówki będą jeździć którymi tylko się da drogami – dodawał kierownik projektu, Michał Laskowski. Co z właścicielami ośrodków turystycznych? Oni nie mogą liczyć na żadne rekompensaty. – Będą musieli się nastawić na czasową zmianę klienteli – przyznał Marek Kaźmierczak. Przy budowie ESP ma pracować nawet 1,5 tys. osób. A czy inwestycja ta interesuje mieszkańców powiatu, przez który prowadzone będą linie energetyczne? Aż do Ząbkowic Śląskich.

Pytań jest wiele, a dyskusji brak! Należy więc docenić stowarzyszenie Niezatapialna Wioska Młoty, które protestuje przeciwko rozpoczęciu budowy, bo dzięki jego aktywistom temat nie jest zamieciony pod dywany w gabinetach urzędników. Z rosnącym podziwem patrzymy też na to, jak reaguje spółka PGE INVEST 12. Mała anegdota: gdy prezes stowarzyszenia poskarżyła się, że spółka nie odpowiada na maila, prezes spółki podał jej swoją wizytówkę i poprosił, by kontaktowali się bezpośrednio. Stowarzyszenie ma zaproponować termin następnego spotkania.

O czym są te rozmowy? Aktywiści stowarzyszenia Niezatapialna Wioska Młoty kwestionują samą możliwość napełnienia projektowanego zbiornika elektrowni, który będzie w miejscu likwidowanej wsi. Twierdzą, że wody w Bystrzycy Łomnickiej jest z roku na rok coraz mniej. Delegacja PGE tym razem była więc poszerzona o prof. Tamarę Tokarczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, która tłumaczyła, jak jest na podstawie badań. Wszystkich oponentów raczej nie przekonała, ale mówiono rzeczowo i w dobrej atmosferze.

– Teoria jest teorią, a praktyka praktyką – mówił jeden z uczestników spotkania. – To utopia, rozmawiajmy realnie – dodał. Potem padło sakramentalne: – A przecież studnie wysychają! Odpowiedź pani profesor, że wody głębinowe i powierzchniowe to przecież różne kwestie, też nie wszystkich przekonała, na następne spotkanie PGE ma przywieźć też specjalistę od tego tematu. W Spalonej jeden z uczestników rozmowy zirytowany brakiem takich konkretów, jakich oczekiwał, powiedział, by PGE po prostu stamtąd wyp... – nie, oczywiście: wyprowadziło się.

Kiedy będą konkrety? Warunki są dwa: 1. inwestycja będzie kontynuowana, o czym zdecyduje dzisiejsza opozycja wobec PiS, która wygrała wybory; 2. wyłoniony w przetargu wykonawcy odda gotowy projekt budowy ESP, łącznie z warunkami potrzebnymi, by go zrealizować, czyli np. z dojazdami ciężarówek na tę wielką budowę. Kiedy to się stanie? Pierwsza kwestia zapewne zostanie rozstrzygnięta w ciągu kilku miesięcy, to przecież taki nasz lokalny CPK, przedsięwzięcie czeka więc zapewne audyt ze strony nowych ministrów. Druga? Za rok, może nawet półtora.

Czy zatem w ogóle warto na ten temat do tego czasu rozmawiać i „siać niepokój”? Ależ oczywiście! To z pewnością łączy aktywistów stowarzyszenia Niezatapialna Wioska Młoty i przedstawicieli inwestora z PGE. Aż dziw, że nie słychać głosów innych ciał opiniodawczych w naszym regionie. W Spalonej rozmawialiśmy z jednym z wybitnych przewodników sudeckich. Jest przeciwny budowie ESP, bo – jak uważa – to wyrok dla lokalnej turystyki. Spytaliśmy zatem, czy jego środowisko ma stanowisko w tej sprawie? Nie... [kot]

Przeczytaj komentarze (52)

Komentarze (52)

ano niedziela, 12.11.2023 18:12
DOKOŃCZENIE budowy elektrowni to same korzyści , zarówno dla gminy...
Lol piątek, 10.11.2023 09:15
Chyba nie będzie PiS przegrał wybory
TUSSEK czwartek, 09.11.2023 18:10
Nie będzie, bo opozycja wygrała, czego nie rozumiecie?
Katchenko piątek, 10.11.2023 08:15
PiS naobiecywał (słowami harcerzyka) dużo rzeczy których nie byli w...
wwww środa, 08.11.2023 20:35
Tusk wam da robotę na szparagi do Niemiec. Koniec dobra.
Bogobojowy czwartek, 09.11.2023 20:47
Was ist lust? O_o
xyz czwartek, 09.11.2023 15:50
Czyli idąc twoim tokiem rozumowania, przez 2 kadencje pisu nikt...
czwartek, 09.11.2023 18:09
Za dwa trzy lata rządzenia Tuska będziemy jeździć na szparagi...
czwartek, 09.11.2023 18:16
Lubię szczawiówkę z kiełbaską i jajkiem. Mówię o tym bo...
Pis już skisł czwartek, 09.11.2023 16:06
ALERT RCB !!! Pis nie wygra już ŻADNYCH WYBORÓW !!!
autor czwartek, 09.11.2023 18:42
w punkt!
.... czwartek, 09.11.2023 09:12
No i co ciemnoto . Zrozumieliście kto to pis?
czwartek, 09.11.2023 09:42
Pokonani i Skończeni
xyz czwartek, 09.11.2023 15:02
Nikt ci tyle nie da, ile ci pis obieca. Chyba...
czwartek, 09.11.2023 17:45
ciemno wszędzie, głucho wszędzie piniędzy nima i nie będzie ;P
czwartek, 09.11.2023 18:00
nie ma władzy - nie ma pieniędzy ! Trudno zrozumieć
RW środa, 08.11.2023 16:28
Który to wybitny przewodnik zabierał głos?
czwartek, 09.11.2023 17:53
jest nas wielu i nic ci do tego
spod góry środa, 08.11.2023 20:59
Mieszkańcy są za elektrownią, która przyniesie niespotykane inwestycje w tamtym...
czwartek, 09.11.2023 17:52
jakie inwestycje? w fabryki i hotele dla tysięcy turystów? nie...
Stanisław z Klodzka czwartek, 09.11.2023 10:05
Minister Dworczyk.powinien otrzymać Honorowego Obywatela Powiatu Klodzkuego.i wszystkim Gmin .To.czlowiek...
Bogobojowy czwartek, 09.11.2023 10:59
Kogo ty pajacu będziesz wielbił, jak twój bezzębny obrzydliwy dziad
Stanisław z Klodzka prawdziwy Pi czwartek, 09.11.2023 11:33
Prezes jest i będzie wiecznie żywy i wiecznie zwycieski bo...
czwartek, 09.11.2023 11:42
Fatalne masz te ideały
Bogobojowy czwartek, 09.11.2023 12:45
Myślałem, że po wyborach mu przejdzie, ale to ciężki i...
czwartek, 09.11.2023 13:22
Był świadomy tego już dawno... dlatego tak blokowali spalarnię śmieci
specjalista wybitny czwartek, 09.11.2023 10:12
Nagrodę to mu za to, że jako pierwszy powiedział (właściwie...
Bogdan czwartek, 09.11.2023 12:21
Mieszkańcy Powiatu Klodzkiego i Klodzka obudzcue się tylko ludzie PiS...
czwartek, 09.11.2023 12:26
Jaki głos ? Przećpałeś wybory ?
Student Turystyki czwartek, 09.11.2023 12:16
Turystyka tutaj to tylko mikrofirmy, z parotysiecznym mizernym obrotem.
Lanca środa, 08.11.2023 16:46
A komu tak bardzo zależy na wygarnięciu kasy??? przecież już...
czwartek, 09.11.2023 11:47
Uran będzie w wodzie mineralnej
Mark czwartek, 09.11.2023 10:38
Michał Piszko Wojewodą Dolnośląskim .Zbigniew Nowak namaszczony na Burmistrza .
Stanisław z Klodzka czwartek, 09.11.2023 10:16
Dzięki Wysmienitemu Radnemu Bartczakowi rekordziście IQ 199% Wielki Powrót do...
czwartek, 09.11.2023 10:22
Coś słyszałem, że Burmistrz planuje zmienić fotel na nowy bo...
Ekonomista czwartek, 09.11.2023 10:02
Budownictwo generuje miliardowe obroty dla gospodarki, daje miejsca pracy, napędza...
realista czwartek, 09.11.2023 10:07
Przemyślane budownictwo, a nie to co improwizuje pis. Przykładem może...
Obywatel czwartek, 09.11.2023 10:06
Turystyka jest daleko z tyłu za budownictwem.
J23 środa, 08.11.2023 20:34
Gdyby Pilacy byli wdzięczni to by 90 % głosowało na...
środa, 08.11.2023 20:36
Rozbestwiliście nierobów zasiłkami, a teraz mówisz o pejczu i gonieniu...
czwartek, 09.11.2023 08:04
Tak właśnie wyglądają obietnice PISowców... Dworczyka w tym przypadku. Za...
Lanca środa, 08.11.2023 22:08
Mieszkańcy Nowej Bystrzycy, Starej Bystrzycy jak również miasta Bystrzyca Kłodzka...
Pis już skisł środa, 08.11.2023 21:31
Dworczyk jak zwykle okłamał ciemny lud, ale immunitet wyżebrał ,
Bogdan środa, 08.11.2023 19:44
Proszę proszę jak PiS dotrzymuje słowa mamy To Mamy To...
stary piernik środa, 08.11.2023 20:34
Bogdan siedzi w zgliszczach i mówi , że będzie ładnie...
80 To większość Tak dla ESP środa, 08.11.2023 18:27
Elektrownia to czysty interes 80 procent mieszkańców gminy jest za
Deus środa, 08.11.2023 20:21
Ty już nie pij alkohol szkodzi zdrowiu odejmi te zero...
Pokazówka powyborcza się sypie środa, 08.11.2023 19:55
Brakuje Morawieckiego na tych prezentacjach, jak to go nazywali w...
środa, 08.11.2023 19:05
Tak samo jest z S8. Poszło więcej na banery z...
Wpis dot. Andrzeja Dudy środa, 08.11.2023 18:12
Partyjny karierowicz stworzony przez swój obóz polityczny i nieoczekiwanie dla...
Turystyka górą!!! środa, 08.11.2023 16:18
i tak wygra turystyka. a czasy Gierka już były i zapomnieć...
Bogobojowy środa, 08.11.2023 15:53
Pisowiec skłamał? Nowe. Nie znałem.