Startuje II edycja programu „Moja Woda”

wtorek, 23.3.2021 09:16 607 0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioski  o dotacje do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe  i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. 

Dostępność zasobów wody w Polsce jest stosunkowo niska – na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m3 wody rocznie, czyli nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Program „Moja Woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce i ograniczyć zagrożenie powodziowe poprzez budowę przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę.Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej, w drugiej edycji programu „Moja Woda” zainwestują 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce. Nabór potrwa od 22 marca do wyczerpania alokacji.Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Szczegółowe zasady zawarte są w programie „Moja Woda” oraz regulaminie naboru, który jest dostępny na stronie internetowej wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej: https://wfosigw.wroclaw.pl/zloz-wniosek/moja-woda-2021/w_537,cel-programu 

Do dofinansowania kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Dzięki temu wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp.

Wnioski należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przed zakończeniem realizacji przedsięwzięcia. Minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 tysiące złotych. Minimalna, sumaryczna pojemność zbiornika/zbiorników to 2 metry sześcienne (jeśli będzie on przedmiotem wniosku). Okres trwałości przedsięwzięcia to 3 lata od daty jego zakończenia. Realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia i materiały (nowe lub używane) muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)