Rozpoczęto zajęcia z programowania w bibliotece w Ołdrzychowicach Kłodzkich [FOTO]

środa, 4.1.2023 16:58 212 0

Umiejętność programowania w kontekście przyszłości dzieci i młodzieży jest tak ważna, że coraz częściej zaczyna być traktowana na równi z nauką czytania, pisania czy języków obcych. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z końcem 2022 roku rozpoczęła cykl lekcji dla uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej.

Podczas lekcji pierwszej uczestnicy poznali podstawowe zasady tzw. logiki komputerowej. Także zasady budowy programów komputerowych.

Logiką posługujemy się ciągle w różnych sprawach codziennych, zawodowych, towarzyskich i rodzinnych, ale stosujemy ją w sposób raczej intuicyjny. Natomiast warto wiedzieć, że człowiekiem, który jako pierwszy sformalizował logikę i opisał jej zasady, był Arystoteles, filozof żyjący ponad 2300 lat temu. Stworzył on własną szkołę filozoficzną w Atenach w ogrodach Lykeionu. Poglądy Arystotelesa miały ogromny wpływ na rozwój nauki europejskiej, chociaż po latach niektóre jego poglądy związane z filozofią przyrody okazały się błędne.

Arystoteles zdefiniował trzy podstawowe operacje logiczne:

Pierwszą z nich jest negacja. Jeśli jakiś warunek jest prawdziwy i zastosujemy do niego operację negacji – to otrzymamy fałsz. Z kolei zanegowanie warunku fałszywego prowadzi do stwierdzenia prawdziwego.

Drugą jest alternatywa. Jeśli mamy liczne warunki i połączymy je operacją alternatywy – to zbudowane stwierdzenie będzie prawdziwe, jeśli chociaż jeden z tych warunków będzie prawdziwy.

Trzecią operacją jest koniunkcja. Jeśli znowu mamy liczne warunki i połączymy je operacją koniunkcji, to całe stwierdzenie będzie prawdziwe tylko wtedy, jeśli wszystkie warunki będą prawdziwe.

Moderator zajęć Michał Fiedukiewicz z Firmy TECHNOKRACJA z Kłodzka, podczas zajęć podjął się wyzwania udowodnienia, że programowanie nie jest trudne i każdy, kto włoży trochę trudu w naukę języka – może stworzyć własne gry i programy.

Ciąg dalszy nastąpi 27 stycznia o godzinie 10:00 w bibliotece w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Chętnych serdecznie zapraszamy! [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)