Poprawiono oznakowanie dwóch szlaków literackich „Droga chlebowa” i „Z Domu Dziennego do Domu Nocnego”

czwartek, 23.7.2020 13:57 1038 0

Piękną tradycją Festiwalu Góry Literatury jest wspólne wędrowanie. Na przestrzeni lat, z inicjatywy Stowarzyszenia Góry Babel, powstały szlaki literackie, mocno wpisujące się w wizerunek tego ogólnopolskiego wydarzenia.

W tym roku, Wójt Adrianna Mierzejewska podjęła decyzję o odświeżeniu oznakowania dwóch szlaków literackich „Droga chlebowa” i „Z Domu Dziennego do Domu Nocnego”.  Zaangażowała do tego  Stowarzyszenie  Form Alternatywnych „Rozdroże”,  które skutecznie podjęło się ich rewitalizacji.

Droga chlebowa to stary szlak polsko czeski z bogatą historią. Niegdyś służył przemytnikom różnych dóbr, ale przede wszystkim żywności, stąd nazwa ścieżki. Była to popularna trasa, która chroniła podróżnych przed opłacaniem myta i ceł za przekroczenie granicy liczącej w tym miejscu 250 lat. Obecnie już nie szmugluje się tędy żywności, a sam szlak ma inne zadanie, jest nim promowanie regionu Sudetów Środkowych i Festiwalu  Góry Literatury. Szlak został oznakowany w 2017 roku dzięki wsparciu z grantu udzielonego  z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i współpracy CKGNR ze Stowarzyszeniem Góry Babel oraz Fundacją Kukatko.

Rok wcześniej,  16 lipca 2016 zainicjowany został przez Stowarzyszenie  Góry Babel, przy wsparciu CKGNR, nowy szlak pieszy inspirowany fragmentami tekstów lokalnych twórców  gminy Nowa Ruda. Trasa swój początek ma w Karajanowie przy sali wiejskiej, a kończy się w Bartnicy przy Trójpańskim Kamieniu. „Z domu dziennego do domu nocnego”, bo o nim mowa, powstał dzięki zaangażowaniu środków finansowych z Programu Równać Szanse, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wzgórza Włodzickie to idealne miejsce na piesze wędrówki.

Oba szlaki charakteryzują się  wspaniałymi krajobrazami i walorami  turystycznymi rozciągającymi się przed wędrowcami. Szukający ukojenia i niezapomnianych widoków na pewno je tu odnajdą.

Duże zainteresowanie, jakim cieszy się Festiwal Góry Literatury, a którego nieodłączny element stanowią literackie wędrówki, było jednym z powodów dla których SFA „Rozdroże” podjęło wspólne działania z CKGNR dla rewitalizacji. Realizacja zadania przebiegła sprawnie, a jego efekty możecie Państwo zobaczyć udając się w niezapomnianą podróż po okolicy. Szlaki, dzięki staraniom prezesa Seweryna Panka, dostępne są również w wersji on-line na stronach SFA „Rozdroże” www.4x4event.pl oraz na stronie CKGNR http://www.ckg.nowaruda.pl/.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)