Pieskie życie w Sylwestra

środa, 31.12.2014 10:47 2227 0

W atmosferze ogólnej ekscytacji, która zawsze towarzyszy zmianie roku kalendarzowego na kolejny warto pamiętać, że w tym szczególnym dniu nasze zwierzęta narażone są na wyjątkowo silny stres związany z coraz bardziej niezrozumiałym zwyczajem odpalania wszelkiej maści fajerwerków. Oprócz tego, że niosą one nierzadko niebezpieczeństwo oderwania kończyny, oparzenia dla ludzi to przede wszystkim stanowią przyczynę ogromnego strachu i stresu u psów, kotów a także małych dzieci. Co roku wydawany jest specjalne rozporządzenie wojewody mówiące o tym, że strzelać wolno tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Niestety prawdopodobnie w wyniku zawirowań politycznych związanych z wyborami samorządowymi w tym roku na Dolnym Śląsku takiego rozporządzenia nie wydano.

Jak zminimalizować stres i jego skutki, które w najlepszym przypadku powodują przyspieszony oddech u zwierzęcia, jego niepokój i kołatanie serca a w najgorszym mogą skończyć się śmiercią? Istnieje grupa substancji dozwolonych przez Unię Europejską często wydawanych przez weterynarza, których nie należy kupować. Zwierzę po podaniu tego leku rejestruje wybuchy, ale  powoduje on, że ciało zwierzaka jest unieruchomione i nie może zareagować tak, jakby chciało. Leży na leżance, boi się panicznie, ale nic nie może zrobić. Nie aplikujmy również zwierzakom leków uspokajających, które np. sami bierzemy. Mogą z tego wyniknąć groźne dla zdrowia i życia psa lub kota komplikacje. Warto natomiast podać zwierzęciu suplement diety tryptofan ( występujący pod nazwą handlową Stress Out, dostępny w sklepach zoologicznych, cena 11 zł) . Jest to aminokwas, który sprawi, że nastrój naszego zwierzaka polepszy się.

Co zrobić jeszcze można zrobić, aby zminimalizować nieprzyjemne dla zwierzęcia uczucia? Przede wszystkim należy zachować spokój. Pies lub kot są bardzo czułe na nasze zachowanie. Ważne jest, aby wyprowadzić psa na smyczy jeszcze przed ferią pierwszych wystrzałów. Zbyt duże natężenie hałasu może być nawet… fizycznie bolesne. Jeżeli pies tego potrzebuje, należy zapewnić mu odpowiednie miejsce, aby mógł się schować. Ciemne, ciepłe, przytulne i wygodne - można mu tam włożyć ulubione zabawki lub np. gryzak. Należy również uważać na spacerach 1 stycznia - na ulicach i trawnikach jest wtedy dużo potłuczonego szkła i często zdarzają się skaleczenia poduszek łap.

Prozwierzęce organizacje apelują: Daj dobry przykład - nie strzelaj w Sylwestra!

bj

Dodaj komentarz

Komentarze (0)