Otwarcie wieży widokowej

środa, 24.9.2014 11:26 4691 1

W pierwszą październikową niedzielę (5.10) odbędzie się uroczystość otwarcia historycznej wieży widokowej na Górze św. Anny (647 m.n.p.m.) nad Nową Rudą. O jej remont zabiegały od wielu lat lokalne stowarzyszenia, media oraz osoby związane z branżą turystyczną. Wyraźny i głośny apel o ponowne udostępnienie wieży wystosowany został w styczniu 2011. Podpisało go 61. przewodników sudeckich, pilotów wycieczek, krajoznawców i historyków Dolnego Śląska i Opolszczyzny. 
                    fot. T. Snieżek

W ciągu ostatnich lat władze miejskie Nowej Rudy przeprowadziły regulacje formalno-prawne (w tym min. przeniesienie anten przekaźników telewizyjnych, telefonii komórkowej i in.), pozyskały środki zewnętrzne na prace planistyczne i wykonanie remontu (projekty pod nazwami: "Aktywizacja turystyczna pogranicza” oraz „Miejsca pełne widoków”).

 

Uroczystość udostępnienia historycznego obiektu rozpocznie się o godz. 11:00. Z Góry Wszystkich Świętych ruszy wycieczka odnowionym szlakiem pod nazwą „Dwie wieże” na Górę św. Anny. Otwarciu wieży będzie towarzyszył piknik. Impreza ma charakter otwarty.

fot. Informacja Turystyczna Nowa Ruda

Notka historyczna:

29 października 1911 roku oddano do użytku turystom kamienną wieżę widokową na Górze św. Anny (Wzgórza Włodzickie) nad Nową Rudą. Inicjatorem jej budowy był miejscowy działacz turystyczny, przewodniczący sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (Glatzer Gebirgsverein), później honorowy jej członek - Carl Ferche. Wieża wykonana została z bloków miejscowego piaskowca według projektu Heinricha Wolfa z Berlina. Wieża czynna była jeszcze w latach 60. XX w. W 2011 r. znajdowały się na niej jeszcze przekaźniki telewizyjne, radiowe, telefonii komórkowej i innych instytucji, a sam obiekt dzierżawiony był od gminy miejskiej Nowa Ruda przez spółkę TP EmiTel. 


fot. Informacja Turystyczna Nowa Ruda


Tomasz Śnieżek
przewodnik sudecki, pilot wycieczek, krajoznawca
www.tomaszsniezek.pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

sobota, 04.10.2014 22:25
Brawa i gratulacje dla Tomasza Śnieżka, bo to jego wielki...