Polanica-Zdrój: XVII Memoriał Artura Filipiaka „Fisha”. Entuzjasta kolarstwa pochodził stąd. Zmarł, gdy miał 33 lata

piątek, 17.5.2024 14:02 1836 1

„Skąd u Niego ten przydomek? Chodzi zapewne o Fisha z Marillion, którego słuchał z upodobaniem. Rock był jedną z Jego pasji, ale najważniejsze były zawsze rowery” – tak wspomina brata Aneta Augustyn. Pochodzący z Dusznik-Zdroju kolarz, Artur Filipiak „Fish”, zmarł w 2007 roku. 18 maja w Polanicy-Zdroju startuje 17 memoriał jego imienia rozgrywany w ramach Bike Maratonu, największego cyklu maratonów MTB w Polsce.

Przypomnijmy tę historię... „Fish” był pasjonatem górskich zawodów, współtwórcą serwisu internetowego BikeBrother, który łączył miłośników różnych odmian kolarstwa. W 2002 roku wystartował w swoim pierwszym Bike Maratonie. Zakochał się w tych imprezach, większość Bike Maratonów było wpisanych w jego kalendarz, udało mu się nawet stanąć na pudle w maratonie w Polanicy-Zdroju.

Aż z pewnej kolarskie wyprawy wrócił z bólami, które wszyscy przypisywali początkowo zmęczeniu. Po kilku miesiącach lekarze znaleźli wreszcie przyczynę: nowotwór. „Przez niemal cały rok żyliśmy – on, żona, rodzice, ja, przyjaciele – od diagnozy do diagnozy, od jednej chemioterapii do kolejnej, licząc na choćby cień nadziei, która nikła z miesiąca na miesiąc” – wspomina siostra.

W 2007 roku, gdy zmarł, miał 33 lata. „Chciałbym, żeby ta śmierć miała jakiś sens” – mówił żegnając się z rodziną i przyjaciółmi. Takim sensem jest maraton rowerowy jego imienia i w jego rodzinnych stronach. Latem 2008 roku w Zieleńcu ruszyły pierwsze Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”.

Ryszard Szurkowski (1946-2021), legenda polskiego kolarstwa, bezinteresownie zgodził się być wtedy patronem imprezy i otwierał pierwszy start, a znakomity rockman Lech Janerka, autor hitu „Rower”, wręczał nagrody. Przez kilkanaście lat fani MTB spotykali się w Zieleńcu, żeby zachować pamięć Artura. Od 2021 roku memoriał „Fisha” rozgrywany jest w ramach Bike Maratonu w Polanicy-Zdroju. [kot]

Więcej o samym Arturze Filipiaku „Fishu” i jego pasji znajdziecie TUTAJ. Program polanickiego maratonu, ale także informacje o utrudnieniach w ruchu w Polanicy-Zdroju i w SzczytnejTUTAJ.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
Bike
czwartek, 01.01.1970 01:00
Bidna i jedyna Polanica zbiera za parkingi opłatę nielegalnie w weekend!!!! Już karę zapłacił pseudo burmistrz i dalej zbiera!!!
Bike piątek, 17.05.2024 19:40
Bidna i jedyna Polanica zbiera za parkingi opłatę nielegalnie w weekend!!!! Już karę zapłacił pseudo burmistrz i dalej zbiera!!!