No to klops... Jak teraz będziemy pisać „ziemia kłodzka”? Rada Języka Polskiego zmienia zasady ortografii!

środa, 15.5.2024 15:56 2406 5

Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii nauk z dnia 10 maja 2024 roku zapowiada rewolucję w ortografii! A nie ma innej instytucji czy instancji, która by takie kompetencje posiadała. Cóż... „Wasze zmiany nic nie zmieniają” – chciałoby się zaśpiewać za pewnym znanym zespołem. Dalej będzie chaos, a każdy po swojemu będzie interpretował reguły.

W komunikacie czytamy: „Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, (...) przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu (...), a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne”. A pisownia nazwy „ziemia kłodzka” problematyczna jest... Co z tego, że dotąd zasady są jasne i poprawna jest wersja z małymi literami, skoro nawet ludzie wykształceni używają wielkich?

Ukochana przez nas „ziemia kłodzka” należy do grupy nazw województw, powiatów i innych jednostek administracyjnych współczesnych lub historycznych. Dlatego i teraz, i w przyszłości pisząc to określenie, należy używać małych liter. Ale... Wystarczy uznać, że to region albo tzw. wielowyrazowa nazwa geograficzna [bo za „obiekt przestrzeni publicznej” raczej się nie da] i już należałyby się jej wielkie litery!

Jest też jednak inna furtka. „Dopuszcza się użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych, które jest zawsze wynikiem indywidualnej decyzji osoby piszącej” – głosi Rada Języka Polskiego. Masz babo placek! Jeśli kochamy ziemię kłodzką możemy pisać Ziemia Kłodzka?! Dobrze, że Rada nie uznała, że zamiennie wypada użyć określenia Kotlina Kłodzka i objąć nią Masyw Śnieżnika. A to się zdarza!

Zdaje się, że to jednak jeszcze przed nami. Zmianę Rada uzasadnia tym, że przyczyni się ona do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz – być może [tu już jej członkowie mają wątpliwości] – „umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu”. O zgodność z logiką chyba tu jednak nie chodziło. Powtarzamy zatem: „Wielki słownik ortograficzny PWN” jest jednoznaczny!

Pocieszmy się... Nie „kłodzczanin”, jak do tej pory, ale „Kłodzczanin”, nie „lądczanin”, a „Lądczanin” itd... Tak będziemy mogli [i musieli] o sobie nie tylko myśleć, ale i to zapisywać. Tak bowiem głosi punkt 1 komunikatu o dokumencie „Zmiany zasad pisowni polskiej”,  który – podkreślamy – stanie się jedynym ważnym źródłem zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

Dla ścisłości – za portalem eloblog – przytaczamy podział ziemi kłodzkiej. Kolorem czarnym zaznaczone są jej granice, czerwonym – (1) Kotlina Kłodzka i (2) Rów Górnej Nysy, w otoczeniu pozostałych pasm i mezoregionów: (A) Góry Stołowe, (B) Góry Orlickie, (C) Góry Bystrzyckie, (D) Masyw Śnieżnika, (E) Góry Złote, (F) Góry Bardzkie, (G) Góry Sowie, (H) Góry Suche, (I) Obniżenie Nowej Rudy i (J) Obniżenie Ścinawki. [kot]

PS Po co zamieszczamy obrazki z internetu? Otóż warto się uczyć prawidłowej pisowni od Starostwa Powiatowego w Kłodzku, a nawet z Wikipedii, a nie od... Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu! Są też tacy, którzy w jednym tekście potrafią stosować dwie wersje...

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Odpowiadasz na komentarz:
Vit
czwartek, 01.01.1970 01:00
Jak dla mnie ta cała "Rada Języka Polskiego" skompromitowała się już dawno temu rekomendując Polakom pisownię "w Ukrainie" oraz "do Ukrainy" i dla mnie jej opinie znaczą tyle co NIC.
Vit piątek, 17.05.2024 19:25
Jak dla mnie ta cała "Rada Języka Polskiego" skompromitowała się już dawno temu rekomendując Polakom pisownię "w Ukrainie" oraz "do Ukrainy" i dla mnie jej opinie znaczą tyle co NIC.
RAJL piątek, 17.05.2024 09:58
A gdzie na mapie jest oznaczenie dla "Českieho koutka"?
piątek, 17.05.2024 07:37
Nawet komuniści przed 89 lepiej dbali o język...Nowa komuna przerasta
Wróg analfabetów na stołkach środa, 15.05.2024 18:57
Tak jest jak alfabetom daję się władzę.Najpierw był Niebieszczański wójt...
ano czwartek, 16.05.2024 12:51
ZIEMIA KŁODZKA , KŁODZCZYZNA są tożsame.