Kłodzko: „Dąb Pamięci” dla Marcelego Kulikowskiego, ofiary zbrodni katyńskiej, którego rodzina zamieszkała w naszych stronach

wtorek, 7.3.2023 19:01 2322 5

Program „Katyń… ocalić od zapomnienia” zawitał do Kłodzka. To akcja, w ramach której od 15 lat niemal 22 tysięcy osób zamordowanych w 1940 roku przez NKWD i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni, upamiętniana jest poprzez sadzenie „Dębów Pamięci”. Jedna ofiara – jedno drzewo. W Kłodzku takiego hołdu doczekał się teraz Marceli Kulikowski.

Kim był bohater, którego uczcili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, a poświęcony mu „Dąb Pamięci” zasadził 6 lutego Starosta Kłodzki, Maciej Awiżeń czy dyrektor Chrobrego, Marcin Klimaszewski? Losy jego i jego bliskich opisał w czasopiśmie „PrzyLĄDEK Historii” Krystian Takuridis. I za nim przytaczamy tę historię, którą oparł on wiedzy Marii Kalinowskiej, wnuczce Marcelego.

Marceli Kulikowski urodził się 30 października 1893 roku w Łapszynie pod Brzeżanami. Był synem Antoniny i Franciszka. Jego brat, Edmund, był oficerem policji we Lwowie. Po ślubie w 1921 roku Marceli i Maria z domu Bajgerowicz zamieszkali w Brzeżanach przy ul. Mickiewicza 37 [obecnie Szewczenki 37]. Marceli pracował tam jako strażnik więzienny. Para miała siedmioro dzieci: sześć córek i jedynego syna, Tadeusza. Walczył on w armii Władysław Andersa i zginął w bitwie o Piedimonte san Germano, a jest pochowany na cmentarzu na Monte Cassino [został też upamiętniony na lądeckim cmentarzu parafialnym].

Pod koniec listopada 1939 roku Marceli został aresztowany przez Sowietów. Jak wspomina jego córka, Alicja, „wieczorem przyszli do domu Rosjanie i oznajmili, że Marceli jest aresztowany. Wszystkie dzieci i rodzice byli w kuchni, siedzieli przy stole. Marceli wstał, zdjął obrączkę, wyjął z kieszeni zegarek i przekazał żonie mówiąc – Weź, może się przyda”. To był ostatni raz, gdy widzieli ojca.

Przez kilka miesięcy Marceli był przetrzymywany w więzieniu w Brzeżanach. Niestety, rodzina nie mogła się z nim zobaczyć i nie otrzymywała o nim żadnych informacji. Na początku kwietnia ktoś przyniósł karteczkę zawiniętą w bibułkę z papierosów, z informacją: „Idziemy w kierunku Kijowa”. Od tego dnia rodzina nie otrzymała już od niego żadnej wiadomości.
 Żona Marcelego z siedmiorgiem dzieci została wywieziona 13 kwietnia 1940 roku do Kazachstanu, gdzie żyli w nieludzkich warunkach.

Po zakończeniu wojny pani Maria z córkami przyjechała na tzw. Ziemie Odzyskane. Od października 1945 roku zamieszkała w Radochowie nr 90 i prowadziła gospodarstwo rolne. W październiku 1957 roku przeprowadziła się z dziećmi do Lądka-Zdroju na ul. Cichą 9. Do końca życia nie mogła mówić o zamordowanym przez NKWD mężu. Nawet zawód jej męża był znany tylko najbliższej rodzinie. Zmarła 10 lipca 1967 roku. Pochowana jest na cmentarzu parafialnym w Lądku.

Oficjalne pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące śmierci Marcelego rodzina otrzymała dopiero w 2000 roku. Marceli Kulikowski został wymieniony wśród osób awansowanych pośmiertnie na kolejne stopnie, w trakcie uroczystych obchodów w dniach 9-10 listopada 2007 roku. Jest na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej i upamiętniono go tabliczką na cmentarzu w Bykowni [Kijów-Bykownia].

W uroczystości zasadzenia „Dębu Pamięci” udział wzięła licznie przybyła rodzina ofiary stalinowskiej zbrodni, na czele z wnukami: Marią Kalinowską, Wiesławem Siwcem oraz Jerzym Skrzypczakiem.

To nie koniec akcentów „katyńskich” w Chrobrym [przypominamy, że Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy 13 kwietnia]. W I LO odbyła się VII edycja powiatowego konkursu „Katyń Golgota Wschodu”. Do rywalizacji przystąpiło 24 uczniów z 13 szkół powiatu kłodzkiego.

Oto wyniki:
• w kategorii szkoły podstawowe:
– I miejsce: Zuzanna Płaskonka z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu;
– II miejsce: Krzysztof Andrzejczak ze Szkoły Podstawowej  n1 w im. Janusza Korczaka w Lądku-Zdroju;
– III miejsce: Lena Koziarzewska z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu;
– I wyróżnienie: Adrian Bartoszuk ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym;
– II wyróżnienie: Natan Kilian ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Bema w Bystrzycy Kłodzkiej.
• w kategorii szkoły średnie:
– I miejsce: Amelia Felusiak z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Społecznych w Kłodzku;
– II miejsce: Bogdan Berger z Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju;
– III miejsce: Natalia Chruściel z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej;
– I wyróżnienie: Bartosz Wędziński z Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju;
– II wyróżnienie: Wiktoria Osicka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.

Pozostałe szkoły uczestniczące w Konkursie to: Noworudzka Szkoła Techniczna, Dolnośląski Zespół Szkół w Bożkowie, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące „Medical” w Kłodzku, Szkoła Podstawowa nr 3 im. kpt. Stanisława Betleja w Kłodzku, Szkoła Podstawowa w ZSS w Kłodzku. [-]

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
Chwała i cześć bohaterom. Czekamy na pomnik OFIAR WOŁYŃSKICH, wielu potomków tych ofiar mieszka na Naszym terenie .... sam jestem prawnukiem świadków tej zbrodni wykonanej przez oddziały spod znaku s.bandery.
środa, 08.03.2023 09:22
Chwała i cześć bohaterom. Czekamy na pomnik OFIAR WOŁYŃSKICH, wielu potomków tych ofiar mieszka na Naszym terenie .... sam jestem prawnukiem świadków tej zbrodni wykonanej przez oddziały spod znaku s.bandery.
Bogobojowy środa, 08.03.2023 09:20
Wy to zajebiści jesteście we wspominaniu tego co było kilkadziesiąt...
Maschinengewehrschütze wtorek, 07.03.2023 20:51
Adesso zaczniemy sadzić Dęby Pamięci ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego,których...
Jurek środa, 08.03.2023 08:21
To nie dobra jest i niepoprawna. Masz pluć na tych...
wtorek, 07.03.2023 21:08
te zdjęcia telefonem stacjonarnym były chyba robione