Pierwszy turysta na nową wieżę na Śnieżniku wejdzie 26 września [FOTO]

czwartek, 15.9.2022 18:03 4103 4

1425 metrów Śnieżnika i jeszcze 33,5 metra nowej wieży, która otwarta dla turystów zostanie 26 września. To szczyt naszego świata! A z pewnością będzie to nie tylko najwyższa, ale i jedna z największych atrakcji turystycznych regionu. Otwarcie nastąpi nietypowo: już po sezonie letnim i jeszcze do tego w poniedziałek. Nie ma co jednak wybrzydzać, bo jesień w Masywie Śnieżnika jest niezwykła. 

Nowa wieża od pierwszego pomysłu, by ją odbudować, budziła kontrowersje. Wskazywano na położenie w obrębie rezerwatu przyrody i trudności związane z dostarczaniem surowców i sprzętu na szczyt. Jest to Rezerwat przyrody „Śnieżnik Kłodzki”, czyli obszar chroniony. Wreszcie 10 lat temu gminy Bystrzyca Kłodzka, Stronie Śląskie i Międzylesie, tworzące Związek Gmin Śnieżnickich, rozpoczęły realizację projektu o nazwie „Wieża Trzech Kultur”. Wybrano wtedy koncepcję zaproponowaną przez  pracownię architektoniczną „Januszówka” z Bielska-Białej. Publiczność zaraz okrzyknęła, że projekt wygląda jak blender... Kilka lat trwał proces uzyskiwania pozwoleń, pozyskiwania środków i wybór wykonawcy. Budowę wieży rozpoczęto w 2021 roku.

W uzasadnieniu wyboru projektu architektonicznego podkreślano, że koncepcja, którą wybrano, była najbardziej zbliżona charakterem i skalą do oryginalnej wieży. Pierwsza wieża na Śnieżniku, im. cesarza Wilhelma I, wybudowana została w latach 1895–1899. Zburzono ją dopiero w 1973 r. i szybko uznano, że... to nie miało sensu, bo szczyt przestał być aż tak atrakcyjny dla turystów. Jej odbudowy jeszcze za PRL chciał Urząd Wojewódzki w Wałbrzychu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Stroniu Śląskim, zarząd Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i przewodnicy PTTK. Udało się to po 50 latach obecnym władzom samorządowym.

Nowa wieża jest wykonana w konstrukcji stalowej, osadzona na żelbetonowych fundamentach. Warto jednak podkreślić, że przyziemie zostało obudowane kamieniami pozostałymi po wyburzeniu starej wieży. Wyższe części budowli oraz taras widokowy zostały oszklone. Koszt inwestycji to niemal 13,5 mln zł. Budowy podjęła się firma Skomar z Barda, szklenia wieży firma Profiline, a bielska Helipoland elementy wieży transportowała m.in. śmigłowcami. A jak wyglądała stara wieża? Jej replikę zbudowali Czesi, jakieś 10 kilometrów od Śnieżnika [na zdjęciu powyżej]. To miwjsce zwą Dalimilova rozhledna. [kot]

Żródło zdjęć: burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec oraz firma Helipoland.

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Odpowiadasz na komentarz:
Bracia PìerdoIec
czwartek, 01.01.1970 01:00
Pierwsze trzy osoby dostaną po tonie węgla.
Bracia PìerdoIec czwartek, 15.09.2022 22:06
Pierwsze trzy osoby dostaną po tonie węgla.
stanDzerzi piątek, 16.09.2022 08:02
Nie przesadzaj. Dostaną może po 100 kg. Gminy nie stać...
Waldi piątek, 16.09.2022 08:28
A ty pół mózgu, bo na cały jeszcze nie zasłużyłeś
nikt piątek, 16.09.2022 06:40
von Braun lubi to!