Manewry na wysokościach

piątek, 10.10.2014 00:07 7982 0


Przedstawiciele służb mundurowych z Polski, Czech, Finlandii, Danii, Niemiec, Litwy, Ukrainy oraz Białorusi wzięli udział we wspólnych manewrach z zakresu ratownictwa wysokościowego. Ćwiczenia zorganizowane zostały w dniach 6-8 października na terenie powiatu kłodzkiego.

- Ćwiczenia mają służyć sprawnemu prowadzeniu działań oraz koordynacji pracy różnych służb. Wiadomo, że tak jak w każdej dziedzinie technika idzie do przodu, więc przy okazji mamy jeszcze możliwość wymiany informacji i nowinek sprzętowych - mówi Janusz Marnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku - Pierwszego dnia zorganizowane zostało szkolenie teoretyczne. W kolejnych dniach odbyły się już ćwiczenia praktyczne, podzielone na kilka epizodów rozlokowanych na terenie Polanicy-Zdroju, Szczytnej oraz Zieleńca. W manewrach brali udział przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, która była głównym organizatorem, ale również innych służb współdziałających takich jak CBŚ, Biuro Ochrony Rządu czy Krajowe Centrum Operacji Lotniczych.

Jeden z epizodów zakładał wypadek z udziałem paralotniarza. Do działań zaangażowano samolot z OSP Złotoryja.

- Samolot patrolowy dostał informację o lokalizacji osoby uwięzionej na drzewie, paralotniarza, który spadł i zawisł na drzewie. Poszkodowany za pomocą specjalnego urządzenia nadał sygnał SOS. Pilot poprzez centrum w Warszawie dostał dokładne namiary i robił rozpoznanie. Z góry czasem lepiej widać jak z dołu a na dużym obszarze leśnym ratownicy musieliby długo takiej osoby szukać. Z samolotu można to zrobić czasem dużo szybciej a jeśli osoba dysponuje jeszcze takim sprzętem i jest w stanie wysłać sygnał SOS ze swoją lokalizacją wtedy możemy szybko podjąć działania – wyjaśnia Janusz Marnik.


W manewrach organizowanych w Zieleńcu udział wzięli także strażacy, ochotnicy z terenu powiatu kłodzkiego.


- Przy okazji manewrów organizowane były także ćwiczenia powiatowe, gdzie wykorzystywaliśmy uczestników tych ćwiczeń, czy to grup ćwiczących czy to pozorantów, oraz nasze jednostki ochotnicze i zawodowe - tłumaczy oficer prasowy KP PSP Kłodzko - Ćwiczenia polegały na awaryjnym zatrzymaniu wyciągu narciarskiego i ewakuacji linowej kolei krzesełkowej. Można powiedzieć, że było to przygotowanie się do zimy. Przećwiczyliśmy pewne techniki ściągania ludzi z wyciągu w przypadku jego awarii, ale również koordynację pracy sztabu różnych służb żeby to wszystko zgrać. Główną rolę odgrywają tu koledzy z GOPR-u, my jesteśmy tu do pomocy aczkolwiek ćwiczyliśmy wspólnie.XIV Ogólnopolskie (IX Międzynarodowe) Manewry Ratownictwa Wysokościowego „Kłodzko 2014” to kontynuacja organizowanych co roku, pod patronatem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, kilkudniowych ćwiczeń z zakresu szeroko pojętego ratownictwa wysokościowego.


Foto. Doba.pl / OSP Duszniki-Zdrój 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)