List intencyjny w sprawie utworzenia Klastra Energii podpisany!

poniedziałek, 31.10.2016 14:43 3633 0

Samowystarczalność energetyczna regionu z wykorzystaniem najnowszych ekologicznych technologii produkcji i oszczędności energii – to główny cel utworzenia jednego z pierwszych w Polsce Klastrów Energii. List intencyjny w tej sprawie podpisali już włodarze: Dusznik-Zdroju, Szczytnej oraz Kudowy-Zdroju. Czwartą gminą, która wyraziła zainteresowanie udziałem w projekcie jest Polanica-Zdrój.

- Podpisaliśmy list intencyjny, a kolejnym krokiem będzie podjęcie uchwał przez Rady Miejskie o współpracy między gminami, na podstawie której zlecimy wykonanie strategicznego dokumentu tj. analizy działalności tego klastra. Określi ona wszystkie uwarunkowania naturalne jeśli chodzi o to gdzie i jak możemy inwestować w odnawialne źródła energii, nasze zapotrzebowania czy uwarunkowania prawne np. plan zagospodarowania przestrzennego czy obszar NATURA 2000. Ten dokument pokaże nam dopiero z jakimi inwestycjami ten klaster konkretnie będzie związany i gdzie najlepiej, najbardziej racjonalnie i w jaki sposób ta energia powinna być produkowana - wyjaśnia Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju. - Chcemy walczyć o wpisanie do tego pilotażowego projektu ministerstwa czyli 5 Klastrów Energii w Polsce, które mają być wspierane przez państwo - dodaje. 

Rolę koordynatora prac Klastra Energii pełnić będzie powołana do tego spółka celowa, w której większościowe udziały będą należeć do współtworzących spółkę jednostek samorządu terytorialnego. Środki na inwestycje miałby pochodzić z emisji obligacji przychodowych.

- Ministerstwo Energii współpracuje teraz z bankami, dzięki czemu stworzony został mechanizm w postaci obligacji przychodowych. Jest to bardzo rzadka forma emisji obligacji przez banki, a różnica pomiędzy innymi obligacjami jest taka, że bank może ściągnąć zobowiązania tylko z wypracowanych zarobków. Jest to istotne ponieważ nie ma bezpośredniego zagrożenia dla budżetu gmin – mówi burmistrz Dusznik-Zdroju - Wszystko musi być jednak bardzo dokładnie, klarownie przygotowane i mieć sens ekonomiczny dla banków, które wcześniej przeanalizują dokładnie cały plan działalności tego klastra.  

Celem Klastra Energii jest prowadzenie regionalnej, świadomej polityki energetycznej polegającej na wytwarzaniu energii oraz równoważeniu jej zapotrzebowania pomiędzy uczestnikami klastra poprzez lokalne wytwarzanie, obrót i dystrybucję. Przyczyni się to m.in. do: poprawy efektywności energetycznej regionu, zmniejszeniu emisji CO2, optymalizacji kosztów gospodarki energetycznej oraz poprawy stanu środowiska naturalnego. 

List intencyjny podpisany został podczas Pikniku Ekologicznego, jaki zorganizowany został 29 października na dusznickim Rynku. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)