Radków oskarża: osuwisko na Drodze Stu Zakrętów to wina Parku Narodowego i Zarządu Województwa

sobota, 4.3.2023 09:42 12536 33

Co tak rozsierdziło władze Radkowa, że przestały ważyć słowa i mówią wprost jak jest naprawdę? Lekceważenie problemu, który powstał po zamknięciu drogi wojewódzkiej na 387, ale i podważanie tego, czym się chlubią. To Radków jest – ich zdaniem – „stolicą” Gór Stołowych!

Przypomnijmy. Droga 387, zwana Drogą Stu Zakrętów, 23 lutego została zamknięta „w trybie awaryjnym” [pisaliśmy o tym TUTAJ]. Oznacza to wielomiesięczne problemy nie tylko dla turystów, ale – już teraz – dla mieszkańców. Choćby dzieci do szkoły muszą objazdem pokonywać trasę dłuższą o 20 kilometrów. I to w jedną stronę, dzień w dzień.

Burmistrz Radkowa, Jan Bednarczyk, przyznał Telewizji Kłodzkiej, że decyzja o zamknięciu drogi była „bardzo trafna” i trzeba ją teraz porządnie wyremontować. Ale... W tym samym materiale wypowiadał się Bartłomiej Jakubowski, dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych. I co rzekł? Przyznał, że najbardziej tracą mieszkańcy Radkowa, Karłowa i Pasterki, ale „bramą do Gór Stołowych jest Kudowa”.

Na reakcję Radkowa nie trzeba było długo czekać. Na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych pojawił się znamienny wpis.

„Odnosząc się do wypowiedzi dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych Pana Bartłomieja Jakubowskiego informujemy, że według naszej wiedzy bramą do Gór Stołowych był, jest i będzie Radków. Nawet jeśli władze PNGS poprzez swoje decyzje będą robiły wszystko, by było inaczej".

I dalej już władze Radkowa się nie patyczkują:

„Odpowiedzialnymi za obecną sytuację – osuwisko – na drodze wojewódzkiej nr 387 na równi są: Zarząd Województwa Dolnośląskiego i władze Parku Narodowego Gór Stołowych. Zarząd Województwa nadając w strategii województwa drodze 387 klasyfikację drogi o braku znaczenia w powiązaniach funkcjonalno-przestrzennych województwa, co wykluczyło ją z nakładów finansowych na remonty czy modernizację. Natomiast PNGS poprzez swoje zaniechania i brak wdrożenia ograniczeń w transporcie, doprowadził do katastrofalnego stanu drogi".

Niestety, trudno się nie zgodzi z tą opinią, konsekwencje decyzji i zaniechań innych poniosą mieszkańcy gminy i turyści odwiedzający region. A Państwo odpowiedzcie sami: z jakim miastem w naszym powiecie kojarzą się Wam Góry Stołowe? Które jest do nich „bramą”? Dla nas zawsze był to Radków. [kot]

Zdjęcie: Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Przeczytaj komentarze (33)

Komentarze (33)

Stachu wtorek, 28.03.2023 08:11
Droga nie była i nie jest przystosowana do takich obciążeń,ale przez ostatnie dwa lata kilka firm transportowo-budowlanych zrobiło sobie tam regularny szlak transportowy.No i stalj się to co było do przewidzenia ale nie dla włodarzy.Burmistrz teraz grzmi !!! a dla czego nie wystąpił o ograniczenie tonażu na tej drodze,dlaczego nikt nie pobiera opłat za transport tzw.celowy tzn.o mocno podwyższonym tonażu na który wydaje się pozwolenie.Czy te firmy wogole występowały o takie pozwolenia ?
Rty piątek, 10.03.2023 21:05
Czas płynie wszystko się zużywa , łącznie z ludźmi,to co tu dewagowac.Tam gdzie drogi nie powinno być drzew ,no chyba,żeby się zabić mało lasów.Moze jeszcze trzeba posadzić na środku drogi,ale gorszej drogi nie było jak w dzikowcu kwiatki można sadzić.
Fiko czwartek, 09.03.2023 02:39
Nie ciężarówki są winne ale zarządca drogi. Ewidentnie widać, że mury rozpierane są przez korzenie drzew w nie wrastające.
Obserwator czwartek, 09.03.2023 15:54
Na podstawie zdjęć oceniasz, a ja widziałem te ciężarówki dzień w dzień i to co działo się z tą droga z dnia na dzień... Rozwalili drogę i nie tylko w tym miejscu
edo czwartek, 09.03.2023 09:46
no i dobrze że ukarzą park, za byle powód mandacą niewinnych turystów, zostaw auto na parkingu nie oznaczonym, miejsca w hu... nikomu nie wadzi tylko im..
Natura czwartek, 09.03.2023 07:37
Natura pomogła, spaliniarze nie będą truć!!!!! Oby jak najdłużej był nie przejezdna , a po remoncie tylko dla użytku dla mieszkańców i służb a turyści i pseudo turyści po szlaczkach go góry i z góry. Samo zdrowie!
Lasy czwartek, 09.03.2023 07:07
Zaniedbania drzewostanu przez lata istnienia Parku Narodowego a teraz masowa wycinka drzew! Woda która spływa z gór nie jest zatrzymywana przez drzewa bo je władza wycina masowo !!!! Robi się rzeka spływając z gór i podmywa infrastrukturę niszcząc ją. Winni to zarząd parku i obecna władza PiS .
Obserwator środa, 08.03.2023 18:40
To ciężarówki z kamieniem i sprzętem jeżdżące tą drogą doprowadziły do tego, ze jest jak jest, żadne auta z drzewem. Jeździły tam 3 firmy, bardzo łatwe do ustalenia. W ubiegłym roku powyżej była naprawiana droga bo również się zapadła i osunęła.
Stef środa, 08.03.2023 14:41
Tak to jest jak ważniejsze są wszelkie aguaparki,imprezki i inne mniej istotne zadania,a o drogach się. zapomina,a to one muszą mieć priorytet.W tej sytuacji jakoś dziwna cisza ws.przyczyny tego stanu rzeczy z powodu zaniedbania poprawnego odwodnienia drogi na tym odcinku,zamulone rowu po druguej stronie jedni i woda przelewa się drogą podmywając zbocze.Przyjrzyjcie się temu.
Piotr wtorek, 07.03.2023 07:22
Witam
Ja tylko tak zauważę że ta droga powstała 150 lat temu i to normalne że w kocu mogła się zawalić. Trzeba się tylko cieszyć że tyle lat wytrzymała. Ale przy okazji wychodzi nasz narodowy charakter zamiast się zastanowić co tu zrobić żeby temu wspólnie zaradzić to się zaczęło obrzucanie się winą wzajemne oskarżenia i spory które miasto jest bramą do Gór Stołowych. To jest właśnie Polska niestety :(
Pozdrawiam wszystkich i życzę zgody zgody zgody !!!
Fiko wtorek, 07.03.2023 01:41
Proszę sobie porównać panoramy Gór Stołowych zrobione z centrum Radkowa i Kudowy, będziecie mieli odpowiedź na pytanie, które z tych miasteczek jest ich bramą.
Stary sympatyk Gór Stołowych niedziela, 05.03.2023 11:02
Z punktu widzenia ponad 40 lat turystycznych jazd w te góry słowo napiszę. Osuwisko jest winą Lasów Państwowych, które rżnęły bardzo intensywnie w tej okolicy i zwoziły drewno zestawami minimum 40 t. Ruch osobowe i motocykli jest bez znaczenia, autobusy na pewno nie uruchomiłyby osuwiska ze względu na komfortowe zawieszenie pneumatyczne, a kopalnia jest praktycznie martwa.
Co jest stolicą? Sercem jestem przy Radkowie, ale w latach 90 miasto zaliczyło nieprawdopodobny zjazd, z którego do dziś się nie podniosło. Pociąg zlikwidowany, komunikacja autobusowa szczątkowa (choć brawa za autobus do Karłowa), dojazd samochodem z Wrocławia to męka kluczenia po wiejskich dróżkach- wolno i ryzyko mandatu. Kudowa ma szybkie połączenie nawet Flixbusem, pociągi i jednak krajówkę. Różnica w infrastrukturze turystycznej jest gigantyczna, np. Booking.com zwraca dziś 3 obiekty z Radkowa i 130 z Kudowy. Sam spacer po mieście daje odczucia skrajnie różne- Radków to ruiny zamkniętych zakładów, odpadające tynki budynków centrum i wymarły wieczorem rynek z 1 restauracją i 1 mordownią. Z drugiej strony fajny camping miejski, może w końcu uda się ogarnąć zalew-widać starania, ale nie widać strategii rozwoju. A potencjał dla takiej bardziej naturalnej turystyki, biwakowe i budżetowej :-) jest duży, góry są unikalne i wciąż od tej strony całkowicie dzikie, wszystko co było tu przed wojną w trójkącie Radków-Karłów-Wambierzyce już się zawaliło, jak hotel nad wodospadem.
Z drugiej strony co wyrabia park narodowy, to woła o pomstę do nieba. Zagospodarowanie Błędnych Skał i Szczelińca wygląda, jak złom po rozbiórce fabryki. Bezsensowna zmiana przebiegu czerwonego szlaku. Zerowa działalność edukacyjna. Nawet w USA strażnicy parków chodzą piechotą, z siekierą przypiętà do plecaka, by w razie potrzeby udrożnić szlak z wiatrołomów. A te parkowe fiutki krążą terenówkami i szukają ofiar do wystawienia mandatu. Park to bezapelacyjnie największy szkodnik tych gór.
Piotrek wtorek, 07.03.2023 01:44
Jeżeli według Pana Radków nie zmienił się od lat dziewięćdziesiątych to albo Pan nie był w Radkowie teraz albo w latach dziewięćdziesiątych.
Marcin poniedziałek, 06.03.2023 07:38
Wszystkie tegie głowy z regionu Radkowa Kudowy zarządu parku powinny się zastanowić jak to wszystko źle działa i dlaczego. Pochodzę że Stronia Śląskiego i od około 8 lat jestem bardzo częstym gościem w Radkowie i mam porównanie jak to mogłoby wyglądać. Potencjał niesamowity, unikalny obszar ale niestety skala zaniedbań jest zatrważająca. Zalew, basen odkryty, trasy rowerowe tego w okolicy Radków- Karłów nie ma a mogło by być. Autostrada do Karłowa czy to z Kudowy czy z Radkowa to w sezonie letnim masakra. Polecam wybrać się tam rowerem. Czas działać włodarze
Prawdziwy miłośnik przyrody poniedziałek, 06.03.2023 10:49
Piękne krajobrazowo i naturalnie obszary górskie i leśne ... Umiemy dostrzec piękno natury. Dla mnie okolice o których piszesz zostały zdewastowane jak ktoś wpadł na pomysł by poprzecinać je drogami i ścieżkami rowerowymi oraz pieszymi szlakami. Nadszedł więc moment kiedy przyroda zaczyna odbierać co swoje
budzimy się! poniedziałek, 06.03.2023 08:28
Oskarżam mieszkańców Radkowa, że wybrali taką personę na burmistrza, a raczej bumelmistrza. Jegomość ożywia się jedynie, gdy widzi bezpośrednie korzyści lub jest zmuszony sytuacją. Nic się nie stało, można się rozejść. Chwila, zaraz będą wybory...
refleksja poniedziałek, 06.03.2023 07:37
słabo to wygląda w wykonaniu zarządu parku
Haha niedziela, 05.03.2023 19:37
Jak zwykle sami "fachowcy i specjaliści" zabierają głos ,w sprawie nie mając pojęcia i wiedzy
Irek Kondratiuk niedziela, 05.03.2023 18:21
Dlaczego jest pomijany Karłów jest najbliżej tras .
Marcin niedziela, 05.03.2023 08:29
To przez dewastację i wycinanie na potęgę lasów może w jakimś ułamku przyczynił się do tego transport ciężki ale to jest tylko i wyłącznie przez wycinanie lasów!! Woda zamiast iść w drzewa idzie wszystko w glebę i wypłukuje tworząc nowe korytarze podziemne dlatego wszystko się zapada a jak będziecie dalej dewastować las to będzie jeszcze gorzej tu jest przyczyna!!!
niedziela, 05.03.2023 08:33
Mundrego to aż miło czytać.
Iksinski sobota, 04.03.2023 14:56
Jeśli Tłumaczowi ze swoją kopalnia jest w gminie Radkow to winny sam się znalazł wywrotki z urobkiem rozjechały drogę . Podatki burmistrz przytula z kopalni i nic nie zrobił . Mógł wprowadzić zakaz jazdy przez miasto i byłby spokój . A Kudowa zawsze była bramą i zawsze będzie
bog niedziela, 05.03.2023 19:24
DROGA 387 rozpoczyna się w Ścinawce Średniej i należy do marszałka województwa. Gmina nie może nawet słupka przy tej drodze postawić nie mówiąc o zakazie tonażowym , który był już wnioskowany do zarządcy drogi kilka lat wcześniej.
Nieważne sobota, 04.03.2023 15:04
Co to za różnica gdzie brama do gór stołowych? A ciężarówki z kamieniem na autostradę do Czech rozjechały drogę stu zakrętów i to fakt......
Co Ty wiesz sobota, 04.03.2023 19:34
Przecież od dawien dawna jest ograniczenie tonażu na tej drodze. To kierowcy sami sobie skracają nielegalnie drogę
Mieszkaniec sobota, 04.03.2023 17:38
Patologia gor stolowych rozgonic to dziadostwo pseudo ochrona srodowiska a tak naprawde nadurzycia i kumoterdtwo
czytelniczka niedziela, 05.03.2023 10:21
Mysl i naucz sie ortografii tumanie
Sosna sobota, 04.03.2023 16:08
A czy brama musi być jedna ? Ja uważam, że Kudowa, Radków i Łężyce to trzy bramy do Gór Stołowych.
Każdy turysta będzie wjeżdżał od innej strony. Wynajme pokój w Kudowie wjadę od Kudowy, wynajmę w Radkowie wjadę od strony Radkowa.
Pozdrawiam
Nieważne sobota, 04.03.2023 14:25
A ludzie dalej jeżdżą mimo zakazu ruchu. Jedna bariera odsunięta od strony Karłowa i przy mnie 3 auta przejechały - może na Skalne Grzyby?
DROGOWIEC sobota, 04.03.2023 12:13
A może Łężyce? jest bliżej.
TiA sobota, 04.03.2023 11:09
Zawsze Radkow!
a tak sobie sobota, 04.03.2023 10:12
Co ten dyrektorek bredzi? Bramą do Gór Stołowych jest Kudowa? Dla kogo, chyba Czechów i innych krajów z południa. Z Wrocławia , Opola najbliżej jest przez Radków a nie kilkadziesiąt km dalej do Kudowy
Zenobiusz Furman sobota, 04.03.2023 10:07
Potrzebna sędzia Anna Maria Wesołowska i prokurator Artur Łata.