Park przy ul. Św. Wojciecha w Kłodzku przejdzie rewitalizację. Miasto otrzymało blisko 5 mln zł na realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury

piątek, 23.7.2021 10:02 4387 9

Miasto Kłodzko otrzymało blisko 5 mln złotych dofinansowania z tzw. funduszy norweskich w ramach konkursu „Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach". Zadanie zakłada m.in. rewitalizację parku przy ul. Św. Wojciecha.

- Projekt zakłada rozwiązania oparte na wykorzystywania przyrody do rozwiązywania problemów społeczno-środowiskowych (Nature Base Solution), a jego celem jest przygotowanie miasta i jego mieszkańców do zmiany warunków klimatycznych. Wspólnie z partnerem norweskim wdrożymy rozwiązania oparte na najlepszych praktykach - informuje Michał Piszko, burmistrz Kłodzka.  

W ramach zadania planowane jest m.in. zazielenienie rynku i deptaku (ul. Armii Krajowej, Wojska Polskiego) oraz strefy wyjścia z Podziemnej Trasy Turystycznej. Przy Ośrodku Sportu i Rekreacji powstać ma natomiast wodny plac zabaw, a przy Szkole Podstawowej nr 1, ogród deszczowy. Rewitalizację przejdzie również park przy ul. Św. Wojciecha.

- Każda inwestycja to czasochłonny proces. Wszystko zaczyna się od idei, pomysłu, później jest projekt – a jego realizacja i przygotowanie wszystkiego pod inwestycję trochę trwa. Stąd też może się Państwu wydawać, że o niektórych rzeczach zapominamy, tak jednak zdecydowanie nie jest. Cały czas pracujemy nad różnymi rozwiązaniami, tworzymy dokumentację, która jest nam potrzebna do realizacji planowanych zadań. Następnie staramy się pozyskać na nie środki zewnętrzne, aby w jak najmniejszym stopniu obciążać budżet miasta. Jeżeli się nie uda zdobyć dofinansowania, wówczas projekty realizujemy bez wsparcia zewnętrznego. To jednak nie zawsze udaje się zrobić od razu, niekiedy zmuszeni jesteśmy pewne rzeczy przesunąć na później. Mają na to wpływ różne sytuacje – wyskakują rzeczy, których nie planowaliśmy (pandemia, awarie, które wymagają pilnych działań, brak wykonawców, itp.) Staramy się jednak konsekwentnie realizować to, co zaplanowaliśmy - wyjaśnia burmistrz Piszko. - Projekt poprzedziła szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna w parku przy ul. Św. Wojciecha. Wiemy z niej, jaki jest stan drzew – które z nich chorują, a które będą wymagać zabezpieczenia systemu korzeniowego, zabezpieczenia pni, czy koron. Następnie projektanci zajęli się wyznaczaniem nowych alejek, doborem odpowiedniej roślinności rozmieszczeniem przestrzeni, na której mieszkańcom zależało – strefy rekreacji i strefy sportowej. Pojawią się zatem miejsca, wyposażone w odpowiedni sprzęt, w których będzie można odpocząć, zrelaksować się. Pojawią się ławki, leżaki, stoły, oświetlenie, itp. Powstanie także nowe boisko i urządzenia do ćwiczenia street workout'u. Będzie to zatem świetne miejsce dla całych rodzin Nie zapominajmy też o tym, że park będzie miał jeszcze jedną ważną funkcję – więcej roślin, zastosowane rozwiązania sprawią, że zatrzymywana będzie woda opadowa, temperatura w mieście będzie niższa, a powietrze czystsze. Przyjemne z pożytecznym - dodaje. 

Realizacja projektu zakłada także budowę tzw. parków kieszonkowych, czyli parków o niewielkiej powierzchni, które powstać mają przy: ul. Zawiszy Czarnego, ul. Nad Kanałem oraz Centrum Aktywności Lokalnej. 

Przy ul. Kościuszki oraz Krytej Pływalni w Kłodzku powstaną natomiast zielone ściany, a w czterech miejscach na terenie miasta zbudowane zostaną modułowe ogrody warzywne. W ramach zadania organizowane będą również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz seniorów

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

poniedziałek, 26.07.2021 14:31
W Kłodzku, fajerwerki inwestycyjne , mają się doskonale.
Inf sobota, 24.07.2021 21:40
Chodniki lepiej niech zrobia bo po nie ktorych to chodzic...
Lulu sobota, 24.07.2021 20:53
Wszyscy wiecznie narzekają. Jak nic nie robią - źle. Jak...
Janek sobota, 24.07.2021 11:35
Ha ha ha władze Kłodzka i inwestycje,ciekawe w kogo?...
? piątek, 23.07.2021 11:14
Na byłym cmentarzu chcą robić centrum rozrywki ? Park to...
Nadszyszkownik Cicho piątek, 23.07.2021 11:21
Na jakim grobie skoro zrobiono ekshumację. Co za bzdury.
swojak piątek, 23.07.2021 21:33
wolne żarty komuna zrobiła ekshumację. Ot wywiozła kamienne nagrobki i tyle w temacie.
zalewany regularnie piątek, 23.07.2021 10:23
a może by tak tzw "miasto" czyli nie wiadomo kto...
xyz piątek, 23.07.2021 17:04
"Miasto" kanalizacja czeka na Hołdu Pruskiego do zrobienia , a...