Obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 w powiecie kłodzkim? Mamy odpowiedź włodarzy

niedziela, 9.5.2021 12:42 2593 6

Wałbrzyscy radni podjęli uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciw Covid-19 wszystkich mieszkańców i osób pracujących w mieście. Z inicjatywą wystąpił prezydent Roman Szełemej, który jako lekarz-kardiolog podkreślał, że tylko takie rozwiązania mają sens i są jedynie skutecznym sposobem na walkę z pandemią. Czy wzorem Wałbrzycha, takie rozwiązania planowane są również w powicie kłodzkim? 

Uchwała wałbrzyskich radnych, którzy stosunkiem głosów 22 do 3 zdecydowali o tym, iż  mieszkańcy miasta i osoby w nim pracujące będą musiały się zaszczepić przeciwko Covid-19, wywołała sporo kontrowersji. Decyzja, pod względem formalno-prawnym, zostanie jeszcze przeanalizowana przez wojewodę. 

- Wiemy, że dostępność szczepionki przeciwko COVID-19 będzie właściwie już pełna za kilkanaście dni. Rząd, samorząd i my wszyscy musimy zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby te szczepionki były wykorzystane. Podobnie jak chyba wszyscy lekarze w Polsce widzę doskonale, jak straszną chorobą jest COVID-19, jak wielu wałbrzyszan, Polaków zmarło z jej powodu. Niestety, patrząc na statystyki, jeżeli nie zrobimy jakiegoś niebywałego wysiłku mobilizującego do szczepienia, to do końca roku liczba Polaków, która umrze w wyniku tej choroby, osiągnie 100 tysięcy – podkreślał prezydent.

Czy wzorem Wałbrzycha w powiecie kłodzkim planuje się wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla mieszkańców?

- Nie będziemy wprowadzać obowiązku szczepień. Mamy 7 punktów populacyjnych i jeden masowy utworzony na potrzeby zaszczepienia mieszkańców nie tylko z Kłodzka - informuje Daniel Jakubowski, rzecznik prasowy burmistrza Kłodzka. 

- Zachęcamy do szczepień, ale nie zamierzamy wprowadzać uchwały o obowiązkowym przyjęciu szczepionki - mówi Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju. 

- Jestem oczywiście zwolennikiem tego, żeby się zaszczepić, bo jest to jedyny, skuteczny sposób na zatrzymanie rozwoju pandemii. Namawiam na to, ale czy w tym przypadku używać form przymusu? Myślę, że jeśli już to powinno to wynikać ze strony rządu, bo z tego co widzę, to raptownie spadła chęć zaszczepienia. Przez pierwsze trzy miesiące w Lądku-Zdroju urodziło się 10 dzieci, a zmarły 52 osoby. Trzeba zwrócić na to uwagę, bo będziemy mieć za chwilę poważny problem, bo jeśli chodzi o samorządy to wpływa to bezpośrednio na zmniejszenie dotacji, którą dostajemy z Urzędu Skarbowego odnośnie części podatku dochodowego, a także subwencję oświatową, która maleje, bo mamy mniej uczniów w szkole - mówi Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju. 

- Zachęcamy, ale nie zamierzamy nikogo zmuszać. Nie wiem zresztą, jak taka uchwała miałaby zostać egzekwowana - komentuje Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju. 

Planów dot. wprowadzenia obowiązkowych szczepień nie mają także władze Nowej Rudy.


Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Bogobojowy poniedziałek, 10.05.2021 20:59
A co to, naziści się ujawniają i nowe nakazy wymyślili?...
wtorek, 11.05.2021 12:57
Kulturalnie to sie zowie reżim totalitarny - czyli jesteś nikim,...
poniedziałek, 10.05.2021 21:58
Nakazywać to sobie możecie, wara od mojego zdrowia.
poniedziałek, 10.05.2021 11:03
Lewandowski, pilnuj ławki po lokalem wyborczym
Pinokio. poniedziałek, 10.05.2021 10:47
Są tylko komentarze pozytywne władzy. Niepochlebne są szybko usuwanie.
na szczęście nie z Wałbrzycha poniedziałek, 10.05.2021 00:42
Od kilkunastu godzin żadnego komentarza? Co jest nie tak? Usuwane, czy nikt z czytających nie ma zdania na temat "obowiązkowości" Wałbrzycha w szczepieniu? Gratuluję gospodarności i zaradności finansowej prezydentowi Wałbrzycha (prawie jak Bill Clinton: "Ekonomia głupcze!") - czyli musicie się zaszczepić, bo jak nie - będą zmarnowane, zakupione szczepionki... A gdzie podstawa do takiego nakazu? A co mają zrobić osoby, które nie mogą się zaszczepić? Oto jest pytanie...