Kolejne spotkanie Śnieżnickiego Klubu Biznesu. Podpisano petycję do premiera i marszałka [Foto]

niedziela, 23.1.2022 11:55 3065 4

Samorządowcy i przedsiębiorcy z powiatu kłodzkiego wzięli udział w kolejnym spotkaniu zorganizowanym przez Śnieżnicki Klub Biznesu. W czwartek, 20 stycznia w lądeckim Inkubatorze Przedsiębiorczości dyskutowano m.in.  o następstwach  wdrażanego programu "Polski Ład" oraz  działaniach w sprawie uruchomienia wspomnianej linii kolejowej nr 322  Kłodzko-Lądek Zdrój-Stronie Śląskie. W tej sprawie, uczestnicy spotkania podpisali także petycję do premiera i marszałka województwa. 

- Coraz trudniejsza sytuacja społeczna i ekonomiczna w kraju, będąca następstwem chaosu wywołanego wdrażaniem programu "Polski Ład", dopinguje osoby zajmujące się biznesem do skupiania się w grupach. Tylko poprzez nie ich głosy niezadowolenia mogą być bardziej donośne i mocniej artykułować obawy o przyszłość prowadzonych firm - mówi Adam Jaśnikowski, koordynator Śnieżnickiego Klubu Biznesu, który na wstępie spotkania wskazał, że z każdym tygodniem wzrasta zainteresowanie działalnością klubu będącego wyrazicielem opinii swoich członków i sympatyków.

- I jednych, i drugich przybywa, bo wyjście im naprzeciw właśnie poprzez takie konferowania pozwala bezpośrednio wskazać problemy, podsunąć pomysły na ich rozwiązanie, posłuchać zaproszonych przedstawicieli władz różnego szczebla - podkreśla A. Jaśnikowski, i zapowiada kolejne spotkania z formułą otwartą dla biznesu, do której zaproszeni zostaną politycy i samorząd województwa. - Planowana jest kontynuacja działań w sprawie uruchomienia wspomnianej linii kolejowej nr 322, sprawa inwestycji wokół elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach w gminie Bystrzyca Kłodzka oraz dyskusja nad projektem strategii rozwoju południa i zachodu województwa dolnośląskiego Sudety 2030. 

Piotr Wdowiak, drugi koordynator Klubu Biznesu i hotelarz z Bystrzycy Kłodzkiej wskazuje, że przy obecnej sytuacji gospodarczej kraju, wywołanej rosnącą inflacją i niepokojącą zwyżką cen towarów i usług, przedsiębiorcy niemal od razu potwierdzają swój udział w tego rodzaju spotkaniach.

- Nie jestem związany z żadną partią polityczną, moja partia nazywa się Lądek-Zdrój – mówił podczas spotkania burmistrz Lądka, Roman Kaczmarczyk, zwracając uwagę na trudności w funkcjonowaniu gminy m.in. przez otrzymywaną z roku na rok, coraz mniejszą subwencję oświatową.

Lech Kawecki, wiceburmistrz Stronia Śląskiego zadeklarował wspieranie dialogu z przedsiębiorcami plus wsparcie dla inicjatyw otwarcia linii kolejowej nr 322 Kłodzko- Lądek Zdrój - Stronie Śląskie z dwoma gotowymi dworcami.

Zbigniew Szczygieł, prezes Wołowiny Sudeckiej mówił o sukcesach integracji rolników i firm wokół wołowiny sudeckiej. Namawiał do integracji przedsiębiorców. Sądzi, że rząd i sejmik oba rządzone przez PIS, powinny liczyć się z grupą przedsiębiorców. Pojedynczy biznes nie ma szans na głos. Rząd nie odsunął podniesienia podatków dla przedsiębiorców w tzw. Polskim Ładzie i nic nie robi, by zapewnić stabilne otoczenie dla biznesu. Dziś w Polsce mamy rekordowo niski poziom inwestycji samorządowych i prywatnych. 

W podobnym tonie przemawiał prezes Stowarzyszenia Masywu Śnieżnika, Ryszard Wojtaszek zachęcał przedsiębiorców do tworzenia stowarzyszeń przedsiębiorców, by ich głos był bardziej słyszalny wśród decydentów politycznych.

Monika Wielichowska, poseł na Sejm RP - Rok 2022 przywitał nas drożyzną, inflacją najwyższą od ponad 20 lat, wysokimi stopami procentowymi i tak zwanym Polskim Ładem, który wprowadził przedsiębiorcom chaos i nieład. Do tego mamy pandemię, z którą tak jak z inflacją rząd sobie nie radzi. To wszystko jest bombą z opóźnionym zapłonem. Brakuje mądrych, odważnych i odpowiedzialnych decyzji rządu.  Drogi prąd i gaz? Transformacja energetyczna powinna rozwijać się w najlepsze. Były na to pieniądze  z ETS-u. To około 58 mld złotych. Co z nimi zrobił rząd? Nie wiemy.  Rząd zmarnował 6 lat. Nie zainwestował pieniędzy w budowę sieci przesyłowych ani też w magazynowanie energii.  Rząd zafundował Polakom  6 lat dewastacji OZE. Za to sprowadzał węgiel z Rosji, blokuje drogę do budowy nowych farm wiatrowych i uderza w fotowoltaikę. 

Tomasz Dutkiewicz z Kletna, aktywista społeczny na rzecz uruchomienia kolei, autor jednej z petycji, nawoływał o spotkanie w szerokim gronie dla rozwoju ziemi kłodzkiej.

Adam Łącki, radny Rady Powiatu pochwalił inicjatywę spotkań i zapowiedział wsparcie inicjatywy Śnieżnickiego Klubu Biznesu przez radnych z Komisji Rozwoju Powiatu.

Głosy przedsiębiorców – Paweł Słowik z Bystrzycy Kłodzkiej - Niestety rząd nie ma strategii walki z inflacją. Nie wykonuje rekomendacji Komisji Europejskiej w zakresie praworządności - dlatego Polska nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na te pieniądze czekają samorządy i przedsiębiorcy.  Rząd nie zamierza przywrócić niezawisłości sędziom i niezależności sądom - więc grozi nam mechanizm warunkowości.  Rząd nie przeznacza środków 58 mld ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na konieczną transformację energetyczną i inwestycje w OZE - co pozwoliłoby obniżyć ceny energii w przyszłości. 

Uczestnicy spotkania podpisali petycję do premiera i marszałka województwa o uruchomienie linii kolejowej 322 Kłodzko- Lądek Zdrój – Stronie Śląskie. Zapowiedzieli też wspólnie na ziemi kłodzkiej zbieranie podpisów popierających petycję. Są piękne wyremontowane dworce w Lądku Zdroju i Stroniu Śląskim.

 W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy z Ziemi Kłodzkiej i samorządowcy: Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka -Zdroju, Lech Kawecki -wiceburmistrz Stronia Śląskiego, Monika Wielichowska, posłanka na Sejm RP, Zbigniew Łopusiewicz- były burmistrz Stronia Śląskiego, pomysłodawca kompleksu narciarskiego Czarna, przewodniczący Rady Powiatu, Małgorzata Bednarek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Lądku Zdroju, dyrektor Adrian Romańczak- Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Zbigniew Szczygieł, radny Sejmiku Dolnośląskiego, prezes Wołowiny Sudeckiej, Adam Łącki radny powiatowy, przewodniczący Komisji Rozwoju, Zbigniew Piotrowicz, przedsiębiorca z gminy Lądek –Zdroju, Adam Jaśnikowski, przedsiębiorca, Śnieżnicki Klub Biznesu, Piotr Wdowiak, przedsiębiorca, Śnieżnicki Klub Biznesu, Ryszard Wojtaszek prezes Stowarzyszenia Masywu Śnieżnika, Jolanta Lignarska – Chata Cyborga z Bielic.

 

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

boho poniedziałek, 24.01.2022 10:51
Klub Emeryta zjazd coroczny, tak to wgląda ;-)
. niedziela, 23.01.2022 23:47
Co za mieszanka wybuchowa. Będzie się działo. I pani Monika...
KOD niedziela, 23.01.2022 17:28
A po co wydawać kasę na nierentowną kolej??? Niech lepiej...
Izolda niedziela, 23.01.2022 14:28
Oj,oj a z wołowiną cienko ...coś nie słychać wołów na...