komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 27 marca 2019

Lidii, Ernesta

Klaster energii – start! [Foto]

piątek, 20.7.2018 12:56 , komentarze: 0 , odsłony: 948
kategorie artykułu:

Współpraca pięciu gmin: Dusznik-Zdroju, Kudowy-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Lądka-Zdroju oraz Szczytnej pozwoliła zawiązać Autonomiczny Region Energetyczny Sudety. Porozumienie w tej sprawie podpisano 16 lipca podczas uroczystości, która odbyła sie w obiekcie Duszniki Arena. Otwiera ono przed gminami szereg możliwości współpracy, zarówno w przypadku projektów rządowych, jak i unijnych.

Zawiązanie klastra ma umożliwić realizację projektów, które w pojedynkę byłyby bardzo trudne,  albo wręcz niemożliwe do zrealizowania. Jednym z takich potencjalnych działań może być wytwarzanie zielonej energii i jej sprzedaż na lokalnym rynku.

– Kończymy dzisiaj tak naprawdę dopiero etap przygotowań, który trwał ponad 2 lata. Powstanie klastra zainicjowałem po jednym ze spotkań z posłem Ireneuszem Zyską i niezwmiernie cieszę się, że udało się porozumieć naszym gminom i zlączyć siły. Podpisanie tego porozumienia to wielka szansa na wszelkie działania związane z redukcją niskiej emisji, z wytwarzaniem lokalnie energii i ograniczeniem jej zużycia. Czeka nas teraz ciężka praca, by z nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań mogli korzystać mieszkańcy i przedsiębiorcy naszego regionu – mówił Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju.

– Z perspektywy osoby, która współpracuje z różnymi klastrami energii, ten jest niezwykle ciekawy i wyjątkowy, bo można go określić jako klaster zdrojowy – mówił Daniel Raczkiewicz z grupy IEN, koordynator nowo powstałego klastra. – Ten klaster energii ma w zasadzie dwa główne cele. Pierwszy to stworzenie lokalnego rynku energii poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, poprawę efektywności jej wykorzystania oraz budowę społecznej świadomości i odpowiedzialności energetycznej mieszkańców. Drugim jest wykorzystanie lokalnego potencjału energetycznego.

W wykorzystaniu potencjału energetycznego regionu z założenia chodzi o to, by umożliwić pozostawienie części pieniędzy, wydawanych dotychczas na energię, na lokalnym rynku. Dzisiaj większość takich wydatków to pieniądze, które trafiają do dużych spółek spoza obszaru klastra. Natomiast celem, który chcą osiągnąć współzałożyciele jest, aby jak najwięcej z nich zostało w naszym regionie. To będzie możliwe tylko dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Przykładem takiego rozwiązania jest lokalna biogazownia, której właścicielem jest inwestor z regionu, jego dostawcami substratu są lokalni rolnicy, a klientami mieszkańcy czy instytucje.

Dzisiaj naszym marzeniem jest, żeby być obszarem samowystarczalnym energetycznie. Idealnie wpisuje się to w wymogi jakości powietrza, jakie są stawiane uzdrowiskom, oraz w operaty uzdrowiskowe, które musimy odnawiać co 10 lat - mówił burmistrz Lądka-Zdroju, Roman Kaczmarczyk.

Idea klastra bardzo dobrze komponuje się w ogólnopolski projekt elektromobilności, termomodernizacji czy też likwidacji niskiej emisji. Pozwala to sądzić, że jego zawiązanie pozwoli na pozyskiwanie dodatkowych środków w ramach grantów, konkursów oraz rządowych działań pozakonkursowych. Podczas spotkania podpisano również list intencyjny z Parkiem Narodowym Gór Stołowych, mającym do klastra przystąpić w przyszłości.

Cieszę się, że park już teraz widzi potrzebę istnienia i współpracy z klasterem. Na tę chwilę najbardziej zaawansowane rozmowy toczymy na temat elektromobilności, co – patrząc na ilość samochodów, które poruszają się po terenie Parku Narodowego, zwłaszcza w sezonie letnim – nie dziwi. Pracujemy nad stworzeniem całego systemu elektromobilności na terenie klastra, tak aby powstał z tego wręcz produkt turystyczny, oczywiście z zyskiem dla środowiska podsumował burmistrz Lewandowski.


Red.

 

Wasze komentarze


piątek, 22.3.2019 18:17
czwartek, 21.3.2019 15:13
3
środa, 20.3.2019 12:56
1
środa, 20.3.2019 09:11
wtorek, 19.3.2019 09:21
3
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe