Dolnośląscy gimnazjaliści po raz piąty będą żyć smacznie i zdrowo!

czwartek, 25.9.2014 17:49 1287 0

15 września ruszyła V edycja programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych. Jest ona odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie młodzieży zdrowym odżywianiem, ekologią oraz niemarnowaniem żywności. Poprzednia edycja odniosła wielki sukces wśród gimnazjalistów województwa dolnośląskiego. Wzięło w niej udział prawie 300 nauczycieli ze 175 szkół, którzy wyedukowali prawie 8 000 uczniów!

Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie młodzieży wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych, samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności.

Na czym polega program i jak wziąć w nim udział? Na początku jeden nauczyciel musi zgłosić szkołę, wypełniając formularz na stronie www.zyjsmacznieizdrowo.pl. Organizatorzy wysyłają bezpłatny zestaw materiałów dydaktycznych, potrzebny do przeprowadzenia lekcji w klasach.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych w oparciu o jeden z przesłanych scenariuszy lekcji. Później wystarczy już tylko zrealizować wraz z uczniami Wydarzenie Społeczne,
a następnie wypełnić zgłoszenie do konkursu na stronie internetowej.

Spośród prac konkursowych wyłaniane są najlepsze. W V edycji programu szkoły mogą wygrać klasę multimedialną (tablica multimedialna, rzutnik, komputer, 30 tabletów) i dodatkowo wycieczkę do Warszawy połączoną z warsztatami kulinarnymi, 29 tablic multimedialnych wraz z rzutnikami oraz 30 laptopów.

Trzydzieści zwycięskich szkół odwiedzą organizatorzy programu. Dietetyk przeprowadzi lekcję,
a tancerze, znani z You Can Dance, zrealizują zajęcia taneczne. Uczniowie otrzymają też różne gadżety związane z gotowaniem i zdrowym odżywianiem.

W IV edycji programu zostały nagrodzone aż 3 szkoły z województwa dolnośląskiego. Trzy nagrody główne – tablice multimedialne wraz z rzutnikami o wartości około 7 tysięcy złotych każda, trafiły do uczniów z Gimnazjum w Rokitnicy, Gimnazjum nr 2 w Kamiennej Górze oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Na bursztynowym szlaku” w Lewinie Kłodzkim.

Organizatorzy dbają, aby wiedza przekazywana była w sposób interesujący i przystępny również poza szkołą. Na stronie internetowej www.zyjsmacznieizdrowo.pl można znaleźć szereg żywieniowych porad i wskazówek, wziąć udział w interesujących konkursach oraz zadać pytanie dietetyczce
i kucharzowi.

Ponadto, na profilu www.facebook/zyjsmacznieizdrowo i kanale YouTube każdego dnia można znaleźć smaczne i zdrowe przepisy, ciekawostki żywieniowe, zagrać o atrakcyjne nagrody oraz obejrzeć filmy edukacyjne i kulinarne.

V edycja programu „Żyj smacznie i zdrowo” została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz Fundacji Klubu Szefów Kuchni.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)