[FOTO] Podsumowali „EUROPRAKTYKI DLA KŁODZKA 3" ZST w Kłodzku

piątek, 7.6.2024 11:06 736 0

28 maja odbyła się konferencja podsumowująca praktyki zagraniczne uczniów „Budowlanki” w ramach projektu „EUROPRAKTYKI DLA KŁODZKA 3 ” dofinansowane przez Unie Europejską w trakcie , której omówiono praktyki i wręczono dokumenty potwierdzające międzynarodowa mobilność.

Coimbra to przepiękne miasto w środkowej Portugalii, leżące nad rzeką Mondego. Dawniej była tutaj stolica kraju. Miasto królów, studentów i oczywiście melancholijnego  Fado.

W tym roku, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku  w ramach programu Europraktyki dla Kłodzka 3  mieli możliwość poznać to wyjątkowe miejsce. W projekcie wzięło udział 16 osób, reprezentujących różne kierunki kształcenia takie jak: technik logistyk, technik budownictwa, technik spedytor oraz technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Uczniowie przez cztery tygodnie odbywali praktyki zawodowe w zakładach pracy według swojego kierunku,  zdobywając nowe doświadczenia i doskonaląc wiedzę zdobytą w szkole. Logistycy odbywali praktyki głównie na magazynach, sprawdzając i uzupełniając zapasy, wypełniając dokumentację magazynową, budowlańcy szlifowali swoją wiedzę i umiejętności na budowach czy zakładając klimatyzację. Pracodawcy rzetelnie przekazywali wiedzę, wykazując się profesjonalizmem, cierpliwością i pomocą.

Poza pracą młodzież spędzała czas poznając kulturę i piękne miejsca Portugalii. Oczywiście poza miejscem zamieszkania, a więc Coimbrą , którą mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem, zwiedzili jeszcze przepiękne Porto, miejscowość nad oceanem Figueira da Foz czy bardzo ciekawe miejsce starą, łupkową wioskę Talasnal, w której króluje przyroda w paśmie górskim Lousa.

Teraz, gdy projekt dobiega końca, możemy podzielić się wiedzą dotyczącą tego, co tak naprawdę udział w Erasmusie może dać uczniom.

Nawiązywanie nowych znajomości- projekt łączy różnych uczestników i dzięki temu uczniowie nawiązują relacje poza swoim codziennym kręgiem przyjaciół.

Doskonalenie umiejętności językowych- nie ma lepszej okazji do sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego oraz szkolenie go, niż używanie w codziennej komunikacji. Młodzież ma również możliwość używania języka zawodowego, co ma bardzo dużą wartość dla nauki zawodu.

Rozwój kompetencji miękkich - kreatywność, współpraca w grupie, motywacja do działania, umiejętność zarządzania czasem – to tylko niektóre elementy, które rozwijane są w projekcie w sposób bardzo naturalny.

Rozwój osobisty- dzięki wyjazdom uczniowie stają się bardziej otwarci, przełamują indywidualne bariery, np. stres w prezentowaniu własnej pracy w różnych zakładach pracy, porozumiewania się z pracodawcami czy też w posługiwaniu się językiem angielskim. Młodzi ludzie odkrywają także swoje mocne strony.

Wymiana kulturowa-  uczniowie poznają odmienną kulturę, kuchnię, zwiedzają osobliwe miejsca.

Udział w projekcie jest wspaniałym doświadczeniem, które nie tylko podbija CV i pozwala wyróżnić się na rynku pracy, ale także uczy samodzielności i pozwala nawiązać międzynarodowe przyjaźnie i znajomości na całe życie.

Z niecierpliwością i zaciekawieniem następne grupy młodych ludzi czekają na kolejne edycje programu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek