Rafał Becela w bibliotece w Krosnowicach opowiedział swoje rodzinne historie: zza Buga i z naszych stron

poniedziałek, 27.5.2024 05:38 341 0

W czwartek, 22 maja, Filię nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach odwiedził Rafał Becela. Autor dwóch książek: „Zapach wschodu” i „W poszukiwaniu zapachu wschodu”. Miłośnik kotów, dobrej literatury i podróży. Zbieracz dzwoneczków z różnych stron świata. Obecnie realizuje dwa projekty książkowe.

„Zapach wschodu” to bardzo osobisty i pełen emocji wywiad z babcią autora. Historia Lusi – głównej bohaterki, pełna jest dziecięcej radości i beztroski, ale jednocześnie cierpienia i obawy o swoje życie i najbliższych. Jest to opowieść pachnąca kwitnącymi jabłonkami, a czasem przeżarta pierwotnym  lękiem, ociekająca ludzką krwią. Wspaniała podróż przez trudne życie Lusi – małej Zabużanki – tak pisze autor.

Krosnowiczanie, którzy przyszli na to spotkanie nie zawiedli się. Sami mają podobne historie w swoich rodzinach. Wspominali o nich. Zadawali wiele pytań. Autor miał świetny kontakt z czytelnikami. 

Część druga pt. „W poszukiwaniu zapachu wschodu” jest osobistą podróżą autora do kraju i miejsc, gdzie urodziła się babcia. Krok po kroku, ślad po śladzie, od domu do domu wnuk odkrywał rodzinny dom babci, poznawał ludzi i miejsca, gdzie Lusia żyła i mieszkała wraz z rodziną do roku 1945.

Tutaj kończy się opowieść o wyprawie autora po Ukrainie. Jednak historia Lusi jeszcze się nie zamyka, bowiem wraz z rodziną wyemigrowała do Krzyża Wielkopolskiego w wolnej Polsce. Osiedliła się na Dolnym Śląsku w Złotym Stoku, gdzie po wielu latach umarła i została pochowana. Rafał Becela również opowiada w książce krótko o losach babci po ucieczce ze wschodu.

Dwie godziny w książnicy minęły bardzo szybko za sprawą osobowości naszego gościa. Potrafił porwać czytelników do swojego, a raczej do babci życia. W Jego domu do dziś kultywowane są tradycje przywiezione ze wschodu, a zapach jabłek jest nieodzownym elementem domowych potraw.

Spotkanie moderowała Mariola Huzar – dyrektorka Biblioteki. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek