9 grudnia, Kłodzko: Otwarcie wystawy poświęconej pracownikom przymusowym fabryki AEG

piątek, 8.12.2023 14:08 227 0

Zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej pracownikom przymusowym fabryki AEG, która została przeniesiona do Twierdzy Kłodzko z Łodzi jesienią 1944 roku.

Fabryka AEG na terenie Twierdzy Kłodzko zlokalizowana była w jej centralnym punkcie, tj. w Donjonie. W kazamatach znajdujących się przy południowej bramie wejściowej mieściła się kuchnia, dalej wejścia prowadziły do BT3 (stanowiska pracy nr 3) i taśmy produkcyjnej aparatury precyzyjnej. Mieściły się tutaj również biura kierownictwa AEG i laboratorium. Po lewej stronie od bramy wejściowej znajdował się punkt sanitarny pierwszej pomocy i kazamaty produkcyjne oddziału BT2.

W Twierdzy produkowano okrętowe aparaty radiowe, podsłuchowe, bomby zegarowe i elementy do pocisków latających V-1 i V-2, jak również części do silników samolotowych. Pod koniec 1944 roku Niemcy ewakuowali urządzenia fabryczne do Turyngii, laboratorium doświadczalne funkcjonowało do lutego 1945 roku.

Na uwagę zasługuje również fakt, że od jesieni 1944 roku pracownicy przymusowi AEG wydawali w Twierdzy Kłodzko satyryczne pismo ,,Pchła’’.

Wstęp na otwarcie wystawy jest bezpłatny. Spotykamy się o godz. 14:00 w sali konferencyjnej Wielkich Kleszczy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek