Uczniowie z Kudowy-Zdroju i czeskiego Náchoda próbują ocalić od zapomnienia historie z czasów II wojny światowej

poniedziałek, 6.11.2023 18:33 646 1

Od wiosny tego roku grupa uczniów z Kudowy-Zdroju [Społeczny Zespół Szkolno-Przedszkolny] oraz Náchoda [Středisko volného času Déčko] badała historie swych miejscowości w kontekście II wojny światowej.

Uczennice i uczniowie poznawali przeszłość hitlerowskich obozów znajdujących się w dzisiejszej Kudowie oraz losy więźniów tuż po wyzwoleniu i rolę mieszkańców Náchoda [pisaliśmy o tym TUTAJ].

Udało się na odwiedzić muzeum obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy, archiwum tego muzeum w Wałbrzychu, ważne miejsca dla historii II wojny światowej w Pradze, a także stworzyć tablicę informacyjną o obozach w Kudowie-Zdroju. Młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach z historykami, dziennikarzami i badaczami historii po obu stronach granicy, a wystawa z ich pracami wędruje między instytucjami w Kudowie-Zdroju i Náchodzie.

Projekt „Ocalić od zapomnienia” pozwolił na badanie historii dla uczennic i uczniów nieznanych, poszukiwania dawnych więźniów i ich potomków, podróż w czasie, by zrozumieć jak straszne są totalitarne systemy i jak ważna jest otwartość, dialog i szacunek. Projekt finansowany był dzięki gratowi z Visegrad Fund. [-]

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Nowy wątek
Maschinengewehrschütze poniedziałek, 06.11.2023 20:10
W Nachodzie jest ulica imienia kapitana Otakara Jaroša . Zainteresowanym...