„Nad Niemnem” w Wojborzu. Przez blisko dwie godziny można było zapomnieć o bożym świecie [FOTO]

wtorek, 12.9.2023 14:13 395 0

Tegoroczna, dwunasta odsłona „Narodowego czytania” miała miejsce w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu. Pogoda dopisała. Goście dopisali. Nie zabrakło niczego. Wydarzenie ozdobiła wystawa fotografii „Natura w obiektywie” autorstwa Joanny Wolańskiej z Jaszkowej Dolnej. Jej prace to zdecydowanie inne spojrzenie na bogactwo otaczającej nas natury. Warto zajrzeć do biblioteki w Wojborzu…

Kilka zdań o tegorocznej lekturze. Powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej osadzona jest na Kresach. Jest epopeją pozytywistyczną ukazującą obraz polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Tłem powieści jest świat polskich dworów i zaścianków szlacheckich na Litwie. Autorka wprowadza nas w rytm, obyczaje i piękno tego świata, opisując losy ubogiej szlachcianki Justyny Orzelskiej i miłości, jaka połączyła ją z żyjącym z pracy własnych rąk Janem Bohatyrowiczem. Wątek mezaliansu, nawiązujący do staropolskiej legendy o Janie i Cecylii, a zapowiadający pogodzenie się zaścianka z dworem, jest ważnym motywem powieści. W treści obecne są także wspomnienie powstania styczniowego i refleksja nad ideą odrodzenia narodu polskiego.

W piękne, słoneczne południe kilkadziesiąt osób – gości i czytelników rozpoczęło wspólną lekturę, pośród pięknych wiejskich dekoracji. Czytanie lektury trwało blisko dwie godziny, a siedząc i słuchając powieści można było zapomnieć o bożym świecie. Czytający porwali wszystkich do Korczyna na spotkanie z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami.

W postaci wcielili się:
• Benedykt Korczyński – ks. proboszcz Ryszard Filipski;

• Justyna Orzelska – Natalia Chłanda, uczennica klasy pierwszej LO;
• Witold Korczyński – Miłosz Sydorko, uczeń klasy pierwszej LO;
• Emilia Korczyńska – Alina Sydorko, bibliotekarka;
• Marta Korczyńska – Małgorzata Kłonowska, bibliotekarka;
• Teresa Plińska – Teresa Biel-Lutosławska, radna Gminy Kłodzko;

• Darzecki – Damian Śledź, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu;
• Leonia – Agata Maślanka, bibliotekarka;
• Kirło – Barbara Bocan, uczennica SP Wojbórz;
• Córka Darzeckiego – Izabela Mucha,  bibliotekarka;
• Julek – Mateusz Górszczyk, uczeń SP Wojbórz;
• Orzelski – Natalia Kosmal, uczennica SP Wojbórz;
• narratorzy: Urszula Panterałka – zastępca wójta Gminy Kłodzko,  Jonasz Bulaczek  – Młodzieżowa Rada Gminy Kłodzko,  Bartłomiej Bloch – dyrektor SP Wojbórz, Joanna Wolańska z Jaszkowej Dolnej, Agnieszka Potyrała - skarbnik Gminy Kłodzko, Mateusz Kubasiak – Urząd Gminy Kłodzko i Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko.

Po zakończeniu czytania wszyscy udali się na pogawędki „przy wiejskim jadle”, gdzie smakowano drożdżowe ciasta, chleby, miody, smalczyk, ogórki kiszone, ser biały… O ludową oprawę muzyczną znakomicie zadbał zespół pieśni „Cyraneczki” z Gorzanowa. Bardzo przyjemny wykład o ziołach wygłosiła pani Jolanta Terlecka. Było w tym trochę tajemnicy i magii. Zapachy ziół uwalniały endorfiny i poczucie przyjemności. Nie chciało się wracać do domu.

Osoby, które przyniosły własny egzemplarz lektury, zostały obdarowane okolicznościowym stemplem, który Biblioteka otrzymała od Prezydenta RP. Dodatkowo, dla naszych gości mieliśmy przygotowane pamiątkowe serduszka, aby zapewnić jeszcze więcej miłości do ludzi i całego świata. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek