Historyczne machiny służące do produkcji papieru zyskają nowe życie. To cuda z Muzeum Papiernictwa

piątek, 18.8.2023 15:16 454 0

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju poinformowało o kontynuacji prace konserwatorskich przy historycznych maszynach służących do produkcji papieru. Te wielkogabarytowe cuda techniki stanowią plenerową ekspozycję, którą można podziwiać na dziedzińcu muzeum.

Co tym razem zyska nowe życie?
• Wał granitowy z I połowy XX wieku, służący do gładzenia papieru.
• Wał ssący maszyny papierniczej, powstały w I połowie XX wieku.
• Kalander, czyli urządzenie powstałe w I połowie XX wieku, a służące do gładzenia papieru.
• Kamień ścierny, również z I połowy XX wieku, używany w ścieraku łańcuchowym do przygotowywania ścieru drzewnego do produkcji masy papierniczej.

To właśnie te znajdujące się na zewnątrz urządzenia, są niezwykle zagrożone degradacją ze względu na szkodliwe warunki atmosferyczne. Dlatego nasi muzealnicy postanowili, że w pierwszej kolejności to one muszą zostać zabezpieczone, by mogły stanowić świadectwo dawnego kunsztu papierniczego dla przyszłych pokoleń.

Muzeum Papiernictwa – jak podkreśla – „drogich zwiedzających” prosi o wyrozumiałość w związku z możliwymi utrudnieniami w odbiorze ekspozycji plenerowej.

Termin realizacji zadania: do 30 grudnia 2023 roku. Dofinansowanie: 75 tys. zł.  Całkowity koszt zadania: 115,5 tys zł. [-]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek