Niespodzianka na Noc w Muzeum. W Bystrzycy Kłodzkiej można zajrzeć do dawnego kościoła ewangelickiego [FOTO]

sobota, 13.5.2023 08:56 1385 0

W Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej stanęła makieta dawnego kościoła ewangelickiego, który jest dziełem wybitnego architekta Karla Friedricha Schinkla (1781-1841). Obiekt z pieczołowitością odtworzył Włodzimierz Włodarczyk. A my byliśmy przy jej montażu. W nowej przestrzeni muzeum rozbudza ona wyobraźnię, nie tylko dzieci.

Europejska Noc Muzeów to impreza, która gości w setkach miast. Dlaczego warto wybrać się akurat do Bystrzycy Kłodzkiej? Już sama unikatowa kolekcja związana z krzesaniem ognia jest tego warta. Muzeum przechodzi w tej chwili przeobrażenia, które wyrywają je z pewnej dręczącej nudy [pisaliśmy o tym TUTAJ]. Co tu ukrywać: ileż razy można oglądać setki czy nawet tysiące pudełek zapałek?

Dyrektor Paweł Pawlik potrafi jednak zaskoczyć choćby drobiazgiem, który odwołuje się do tradycji siedziby muzeum. Teraz możemy obejrzeć dawny kościół ewangelicki, który zbudował... Włodzimierz Włodarczyk, pasjonat modelarstwa i historii. Każdy wie, jak rozpalają wyobraźnię domki dla lalek. Oglądając makietę XIX-wiecznego kościoła, obchodząc ją dookoła, możemy wejść w tamten świat.

Kościół zaprojektował w latach 1821-1823 Karl Friedrich Schinkel. Rysunki wykonane w jego pracowni, a ściągnięte do Bystrzycy Kłodzkiej z berlińskiego Kupferstichkabinett, czyli największego muzeum grafiki w Niemczech, także możemy obejrzeć w Muzeum Filumenistycznym. Zachowały się w kiepskim stanie, ale ich przybliżeniem w nowej wersji zajęła się Karolina Pośpiech. Tak wygląda fragment jej dzieła.

Potem do pracy zabrał się pan Włodarczyk, dzięki któremu możemy już podziwiać makiety średniowiecznych baszt i wież. Czekamy też na wierną oryginałowi miniaturę szkoły ewangelickiej, innego obiektu Schinkla w Bystrzycy Kłodzkiej. Teraz na fotografiach możemy oglądać przedwojenny wygląd wnętrza świątyni, który trudno sobie dziś wyobrazić. Ale... makiety budynków mają się wypełnić o wyposażenie dawnego kościoła! Jak baśniowe domki dla lalek.

Noc w Muzeum Filumenistycznym zaczyna się 13 maja o godz 17:00. Wprawdzie to jeszcze biały dzień, ale warto tam zajrzeć, także na wernisaż wystawy Mieczysława Barszczewskiego, o którym napiszemy w innym miejscu. To muzeum żyje i żyć będzie. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek