Niezwykła podróż muzyczna w kierunku południowego Egiptu i Etiopii

poniedziałek, 8.8.2022 08:19 404 0

W pierwszej części koncertu z projektem „Koptycus” wystąpią Oleś Brothers i Dominik Strycharski. Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Kontrabasista i perkusista, obaj o kosmicznej wyobraźni i nie mającej sobie równej wrażliwości muzycznej.

Strycharski jako jeden z niewielu, z powodzeniem, włączył flet prosty do jazzu i intrygujących muzycznych eksperymentów, a jego ciekawa wokalistyka nie stroni od wyważonych elementów elektroniki.

Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów. Jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Dzięki wielowiekowej izolacji, byciu niejako na uboczu, wytworzyli oni i zachowali po dziś dzień swój pierwotny muzyczny język, wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich, asymilujący akcenty greckie, żydowskie, a nieco później muzułmańskie. Samo słowo kopt, choć pochodzenia arabskiego, ma swoje korzenie w języku greckim i określa mieszkańca Egiptu, ale wyznaniowa koptyjska społeczność przekracza granice, to także Erytrea i Etiopia z całą odmiennością kulturową, muzyczną i odmiennymi tradycjami wykonawczymi.

W drugiej części wieczoru zagra pochodzący z Etiopii Samuel Yirga - pianista i kompozytor sygnowanym przez Real World Records Petera Gabriela. Łącząc współczesny i klasyczny jazz, słynne popowe piosenki ze złotej ery muzyki etiopskiej, tradycyjne etiopskie rytmy i głęboko wyczuwalne klasyczne nuty fortepianowe otworzył zupełnie nowe drzwi w gatunku muzycznym znanym jako Ethiojazz. Tytuł jego debiutanckiego albumu, Guzo, oznacza „podróż”. Instrumentaliści na płycie pochodzą z Etiopii, Europy i Karaibów, a wokaliści to iracko-brytyjska piosenkarka Mel Gara i nigeryjsko-brytyjska piosenkarka Nicolette oraz chór kreolski z Kuby.

Koncert 13.08 w Pałacu Gorzanów
Bilety do kupienia przed koncertem: 60 PLN normalny. 30 PLN ulgowy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek