Monodram Kamili Banasiak w Pałacu Gorzanów

piątek, 5.8.2022 09:08 179 0

Zapraszamy na monodram Kamili Banasiak „Wanda Wasilewska” w sobotę, 6 sierpnia o godz. 19:00. 

Co by się stało, gdyby Wanda Wasilewska przybyła do nas 58 lat od własnej śmierci? Co mogłaby powiedzieć? Za czym tęsknić? Jak patrzyłaby na współczesną Polskę?  Czy można nazwać ją postacią tragiczną czy tylko kochanką Stalina i zdrajczynią ojczyzny?

Spektakl jest próbą “uczłowieczenia” posągu i podania w wątpliwość jednoznaczną ocenę postępowania głównej bohaterki. Dla pokolenia urodzonego po 1989 roku spektakl może być okazją do poznania tej postaci, która praktycznie nie pojawia się na lekcjach historii. Tekst pisany jest z trzech perspektyw. Z jednej strony mamy rok 2022, by za chwilę móc przenieść się w czasy przedwojenne czy lata 50-te, będące okresem największej działalności politycznej Wandy. Biografia pojedynczego człowieka splata się z biografią państwową. Wasilewska staje się niejako postacią tragiczną, chociaż twórcom nie zależy na jej odbrązawianiu.

Ciekawe w tym kontekście staje się zmaganie młodej aktorki, nie znającej wcześniej Wandy, z kimś, kto pokoleniu jej rodziców kojarzy się z najgorszym stalinowskim okresem. Aktorka Kamila Banasiak próbuje wcielić się w postać odległą od niej historycznie i mentalnie. To tutaj łączy się przeszłość z teraźniejszością, a wszystko wymyka się jednoznacznej ocenie.

Obsada: Kamila Banasiak.
Scenariusz, reżyseria: Aleksandra Skorupa.
Światło: Marta Seredyńska.
Bilety przed spektaklem:30 PLN normalny,20 PLN ulgowy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek