Kierował samochodem ciężarowym mając 1,4 promila alkoholu

wtorek, 2.8.2022 13:24 2879 0

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku zatrzymali mieszkańca powiatu kłodzkiego na gorącym uczynku przestępstwa kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badania na zawartość alkoholu wskazało, że kierujący samochodem ciężarowym ma 1,4 promila alkoholu. Teraz mężczyzna odpowie karnie za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

- Na drodze krajowej nr 8 w Szalejowie Dolnym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 24-letniego mężczyznę kierującego samochodem ciężarowym. Po przeprowadzonym badaniu stanu trzeźwości okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy i ma 1,4 promila alkoholu w organizmie. 24-latek trafił do policyjnego aresztu, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, 5 tysięcy złotych kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat - informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku, podinspektor Wioletta Martuszewska.

Przypominamy, że stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w ustawie, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby badanej  wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.” Natomiast stan nietrzeźwości  występuje wówczas kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierujący pojazdami stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego każdy siadając za kierownicę pojazdu po spożyciu  alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek