Skierowanie na wizytę do okulisty i dermatologa obowiązkowe od 1 stycznia!

piątek, 2.1.2015 08:52 6654 3

Od pierwszego stycznia 2015 roku wchodzą w życie obowiązkowe skierowania na wizyty u okulisty i dermatologa.

Pacjenci wpisani na listy oczekujących w zakresie powyższych świadczeń do 31 grudnia 2014 roku nie są zobowiązani do dostarczenia skierowania nawet, jeżeli świadczenie udzielone zostanie w roku 2015 – uspokaja Genowefa Ulman z dolnośląskiego oddziału NFZ.

 

Brak skierowań do okulisty miał pierwotnie oznaczać selekcję pacjentów już u lekarza rodzinnego. Jednak w praktyce lekarze ci nie podejmowali diagnostyki schorzeń okulistycznych. Lekarze POZ-u czuli się niepewnie, być może dlatego, że nie mieli odpowiedniego sprzętu, np. lamp szczelinowych– tłumaczy Doba.pl dr Radosław Kaczmarek, okulista ze szpitala przy Borowskiej i dodaje, że selekcja pacjentów nie następowała u lekarza POZ, a rodzinni i tak odsyłali do specjalisty - dlatego też wprowadzono skierowania.

- Myślę, że skierowania nic nie zmienią, a tylko wydłużą drogę pacjenta od gabinetu do gabinetu. Lekarze rodzinni boją się stawiać diagnostyki okulistycznej – komentuje Kaczmarek.

Okulista zaznacza, że dziennie na SOR-ze przy Borowskiej zjawia się około 80 pacjentów z problemami okulistycznymi, a tak naprawdę część pacjentów mogłaby być przyjęta przez lekarzy POZ-u, gdyż w niektórych przypadkach chodzi o błahe problemy, dla których rozwiązaniem jest często wypisanie kropli z antybiotykiem.                                                                                                               Adrianna Boruszewska Doba.pl

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Nowy wątek
Danka wtorek, 06.01.2015 10:17
Głosowaliście na PO? To H W D i nie skarżcie...
sobota, 03.01.2015 19:57
lekarz rodzinny nie potrafi rozpoznać zwykłego przeziębienia, a ma leczyc...
zzzzxxxx sobota, 03.01.2015 15:47
No już widzę jak lekarze biorą odpowiedzialność za pacjenta pooperacyjnego...