Nie daj się nabrać! Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta"

poniedziałek, 13.11.2017 08:33 878 0

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.
Właśnie w trosce o bezpieczeństwo osób starszych, oprócz różnego rodzaju działań prewencyjnych oraz informacyjnych, a także tych operacyjnych, w tym roku powstał film edukacyjno-prewencyjny zrealizowany przez Fundację ProPublika we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Projekt dofinansowany został ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Materiał oparty jest na bazie autentycznych rozmów przestępców z ofiarami. Obnaża on działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze podszywając się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy Policji. Film pokazuje też schematy działania przestępców, metody, których używają i słabości, które wykorzystują.
Policjanci apelują do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, że mają wobec nas czyste intencje i ku przestrodze zachęcają do obejrzenia prezentowanego poniżej materiału filmowego.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek