Do czego papiernikom potrzebny był drut? Webinaria Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wystartowało z cyklem bezpłatnych webinariów pt. „Muzealne korki”. Spotkania na żywo realizowane są we wtorki o godz. 13.00, aż do 20 października. Uczestniczy w nich tłumaczka języka migowego.

Prelegentami „Muzealnych korków” są pracownicy Muzeum Papiernictwa, którzy zabierają uczestników w podróż przez wieki. Opowiadają o tym na czym polegała i jak zmieniała się technika ręcznej produkcji papieru; do czego papiernikom potrzebny był drut, a do czego zwierzęce kości, czy czym różni się znak wodny od filigranu. Omawiają także właściwości papieru: gramaturę, grubość, odporność na zginanie czy... anizotropię. Warto pamiętać o tym, że kiedy rozpoczęto maszynową produkcję papieru, początkowo mierzono tylko jego zasadnicze fizyczne cechy, jak ciężar i grubość. Z czasem także wytrzymałość, właściwości chemiczne, optyczne, a nawet… dielektryczne. W jakim celu bada się właściwości papieru? Choćby po to, by papier, na którym drukuje się banknoty, był jak najbardziej wytrzymały, a ten używany w toalecie – miękki, chłonny i łatwo degradowalny. A smaczki o papierze „słoniowym”? Będzie też o nich. Surowca do ich wyprodukowania dostarczają nam Toto i Birma, słonice z wrocławskiego Zoo. Co to za tajemniczy materiał? Opowiemy o tym podczas wtorkowych spotkań na żywo.

Aby wziąć aktywny udział w webinariach należy wejść na naszą stronę internetową www.muzeumpapiernictwa.pl , kliknąć baner „W sieciach dusznickiej papierni” i wybrać kategorię „Webinaria”. Do poszczególnych spotkań on-line prowadzą linki do rejestracji. Tylko w ten sposób można zadawać pytania w trakcie trwania webinara. Spotkanie są także transmitowane za pośrednictwem muzealnego kanału YouTube, do subskrypcji którego namawiamy już dzisiaj. Tyle wystarczy, by zawsze być z na bieżąco. https://www.youtube.com/channel/UCPE4OnXi2P6g0c2fcz3X_6A

Projekt „W sieciach dusznickiej papierni” dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci oraz z funduszy Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk.

Krzysztof Jankowski
Marta Nowicka

Dodaj komentarz

Komentarze (0)