Japoński warsztat papierniczy w zbiorach Muzeum Papiernictwa

piątek, 15.7.2022 08:34 547 0

Niespełna rok temu, do zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, trafił oryginalny, kompletny warsztat papierniczy, pochodzący z japońskiej miejscowości Echizen, nazywanej Papierniczą Wioską. Tradycje wyrobu papieru trwają tam już 1300 lat. Muzeum otrzymało w darze urządzenia do wytwarzania papieru, ołtarz z figurką bogini papieru Kawakami Gozen oraz dużą kolekcję arkuszy washi. To wszystko w przepięknej aranżacji można oglądać na wystawie czasowej, która potrwa aż do 2 października.

Część narzędzi wchodzących w skład kolekcji datowanych jest na pierwszą połowę XX w., jednak większość z nich pochodzi z końca ubiegłego stulecia. Zobaczymy tu m.in. blat do ubijania surowców, wielkoformatową kadź czerpalną, zestaw sit do tworzenia dużych formatów papieru, blat do ich wykładania, komplet desek do suszenia i gładzenia arkuszy. Trudno jest jednoznacznie określić kiedy powstał warsztat rodziny Yamaguchi, z pewnością liczy on już ponad 120 lat – jest więc świadectwem tradycyjnego, japońskiego rzemiosła papierniczego. Sam pan Kazuo Yamaguchi zajmował się wytwarzaniem papieru ok. 75 lat. Rodzinne archiwa wskazują, że jest on przedstawicielem co najmniej trzeciego polenienia mistrzów papierniczych.

Warsztaty papiernicze z Echizen do dziś pozostają źródłem doskonałych wyrobów papierniczych, cenionych między innymi na dworze cesarskim. Sztuka wytwarzania papieru washi ma ogromne znaczenie dla rozwoju japońskiej cywilizacji, w dowód czego w 2014 roku znalazła się na Liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Arkusze washi powstają z występujących w Japonii roślin gampi, morwy papierniczej lub mitsumaty i pomimo że mogą być bardzo cienkie, są znacznie bardziej trwałe niż arkusze z celulozy stosowanej na Zachodzie. Dzięki wykorzystaniu wielkoformatowych sit, washi mogą mieć formaty kilkakrotnie większe niż arkusze wytwarzane w europejskich młynach papierniczych. Wykorzystuje się je nie tylko do pisania, ale również do wykonywania odzieży, ozdób, elementów wyposażenia domów, konserwacji zabytków i dzieł sztuki.

Ekspozycja została przygotowana wspólnie z Joanną Kokoć, inicjatorką sprowadzenia japońskiego warsztatu papierniczego do Polski oraz Wojciechem Luchowskim. Patronem honorowym wystawy jest Ambasada Japonii w Polsce.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)