"Koperta życia"

wtorek, 30.12.2014 08:33 8089 3

Plastikowa koperta wraz z ankietą - czyli zestaw, który może uratować życie. Ma pomóc ratownikom medycznym w przypadku konieczności udzielenia pomocy. „Kopertę życia” można już odebrać m.in. w Dusznikach-Zdroju.- Usłyszałam kiedyś w mediach taką wzmiankę o „Kopercie życia” i pomyślałam, że warto by było taką kopertę wprowadzić także w Dusznikach. Sfinansowaliśmy ją ze środków dusznickiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz Caritasu. Wspomogła nas także drukarnia Perfekta – wyjaśnia Jolanta Rymarczyk, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych – W kopercie znajduje się karta informacja z imieniem, nazwiskiem, nr PESEL, grupą krwi, na co się choruje, jakie leki się przyjmuje oraz innymi istotnymi informacjami na temat stanu zdrowia.


W Dusznikach-Zdroju pojawiło się 300 takich kopert. Rozchodzą się one jednak w błyskawicznym tempie.

- Uważam, że taka koperta jest bardzo potrzebna i naprawdę jestem szczęśliwa, że coś takiego zaistniało także w naszym mieście. Wzięłam i dla siebie i dla męża. Mamy je już wypełnione przez lekarza i leżą w domu, przy telewizorze - mówi Krystyna Kuśnier z Dusznik-Zdroju.

 


Koperta ma pomóc szczególnie osobom starszym czy samotnie mieszkającym. Ważne jest jednak miejsce, w którym koperta będzie przechowywana tak, aby ratownik szybko mógł ją odnaleźć. 


- Uznaliśmy, że najlepiej będzie trzymać ją w każdym domu przy telewizorze, bo jak przyjedzie ratownik medyczny to będzie wiedział, gdzie jej szukać. To pozwoli udzielić szybkiej pomocy - mówi Jolanta Rymarczyk - Koperty można pobrać u nas w każdej przychodni lekarskiej, opiece społecznej, urzędzie miasta oraz parafiach u księży. W jeden z przychodni rozmawiałam także z panią doktor, która pracuje również na oddziale ratunkowym w szpitalu i była zachwycona tym pomysłem. czasem najważniejsze jest właśnie te pierwsze, kilka minut.


„Koperta życia” pojawiała się także w Kudowie-Zdroju.Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

jola wtorek, 30.12.2014 13:08
no wrescie cos madrego na koniec roku ,,,duzo ulatwi prace...
... wtorek, 30.12.2014 11:49
Pochwalam pomysł.Powinno się wprowadzić takie koperty w całej Polsce,ułatwiło by...
wtorek, 30.12.2014 10:06
Bardzo mądra inicjatywa