komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 12 grudnia 2019

Dagmary, Aleksandra

"Konopie odkrywane na nowo" w Muzeum Papiernictwa [Foto]

poniedziałek, 25.11.2019 16:50 , komentarze: 0 , odsłony: 942
kategorie artykułu:

"Konopie odkrywane na nowo" - to tytuł prelekcji, jaka  została zorganizowana w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. W programie wydarzenia znalazły się m.in. wykłady, prezentacja lokalnych produktów z konopi oraz warsztaty czerpania papieru konopnego.

- Muzeum Papiernictwa w ramach przygotowań do wpisu na listę UNESCO chce reaktywować stare, historyczne techniki wyrobu papieru. Zamierzamy odtworzyć technikę wyrobu papieru ze szmat, ale również z konopi. Będziemy dążyć do tego, aby legalnie rozpocząć uprawę tego specyfiku w naszym ogrodzie roślin włóknistych i chcielibyśmy te konopie przetwarzać na masę papierniczą, a następnie na papier, który byłby w sprzedaży w Muzeum Papiernictwa jako bardzo ekskluzywny produkt, nawiązujący do historii i tradycji. Wzbudza to trochę sensacji i często kojarzy się z konopią indyjską, która ma inne właściwości. My angażujemy się w uprawę konopi przemysłowej, która nie ma właściwości halucynogennych - mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. 

Podczas prelekcji dr Jacek Kołodziej z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu opowiedział o konopiach, jako roślinach pełnych korzyści, a także o ich historii, właściwościach i wszechstronnym zastosowaniu. Kolejnym punktem były aspekty prawne uprawy konopi i Program Konopny, o czym opowiedział Krzysztof Rybak. 

Stanisław Prusak wygłosił prelekcję dotyczącą uprawy konopi oraz tego, co powinien wiedzieć każdy rolnik, a Marcin Wyszyński z działu Historii Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju opowiedział o papierze z konopi. 

W programie wydarzenia znalazła się także degustacja produktów z konopi uprawianej w rejonie Szczytnej oraz warsztaty czerpania papieru z pulpy konopnej.

- Uprawiam konopie przemysłowe z rodziny Cannabaceae i do niej zalicza się także chmiel. Sama konopia dzieli się na trzy typy: konopia tzw. narkotyczna z wysokim poziomem THC, konopie samosiejki i konopia przemysłowa, która jest włóknista albo oleista. Ona nie zawiera w sobie THC, ale zawiera np. olejki CBD, które pomagają na bardzo wiele chorób neurologicznych, niweluje stany depresyjne, ataki epilepsji itd. - mówi Anna Wodzisławska, plantator konopi. 

Spotkanie zrealizowane zostanie we współpracy ze „Szczytną Inicjatywą Konopną”, powstałą z myślą o edukacji w obszarze holistycznego podejścia do zdrowia i zrównoważonego stylu życia.

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 10 godz temu
wtorek, 10.12.2019 14:24
1
wtorek, 10.12.2019 08:48
niedziela, 8.12.2019 20:37
8
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe